До 1 октомври 2024 г. рафинерията в Бургас трябва да премине плавно към преработката на изцяло неруски петрол. Това гласуваха депутатите от парламентарната комисия по икономическа политика, които приеха на второ четене промени в Закона по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна.
Това е преработена версия в сравнение с приетите на първо четене текстове, които бяха значително по-рестриктивни. Според тях "Лукойл Нефтохим Бургас" АД трябваше да направи този преход в рамките на 30 дни след приемането на закона.
И в двата случая обаче България се отказва от разрешеното й от Европейската комисия изключение от санкциите срещу Русия, според които в ЕС не може да се внася руски петрол. Това изключение е валидно до края на 2024 г. С този аргумент от името на БСП Румен Гечев обяви, че с колегите му няма да подкрепят предварителното отказване от облекчението.
Министърът на икономиката Богдан Богданов коментира, че при по-кратки срокове за преминаване на неруски петрол има риск от значително повишение на цените на горивата, спекула и недостиг на горива.
Още в началото на заседанието представител на компанията описа редица трудности и дори опасности, пред които ще бъде изправена рафинерията, ако се налагат кратки срокове за преход към неруски петрол.
Според гласуваните текстове до края на тази година рафинерията може да ползва в производството не повече от 80% руски петрол, до 31 март 2024 г. - не повече от 75%, до края на юни - до 50%, и до 30 септември - до 25%. Едновременно с това се въведе изискването оборотът от произведените горива да не е по-нисък от средния за последните пет приключили финансови години.
На Агенция "Митници" бе възложено да следи за изпълнението. С гласуването депутатите приеха и схема, по която рафинерията ще плаща авансови вноски върху свръхпечалбата. По данни на Министерството на финансите, оповестени от негов експерт на заседанието, досега по съществуващия график е внесена една авансова вноска - от 89 млн. лв. в края на март, а още две предстоят, като до края на ноември се очаква да бъдат внесени още 270 млн. лв.
Министърът на икономиката коментира още, че Съветът за сигурност към Министерския съвет е отчел конкретния риск за доставката на горива при отпадане на дерогацията, а другият е свързан с логистиката. В момента рафинерията работи при ритмични доставки с по няколко танкера на месец, или средно по един танкер на 6 дни. При отпадане на дерогацията ние трябва да имаме договорени количества качествен суров петрол, и то с ритмични доставки. Те трябва да са и на сравнително ниска цена и при осигурен транспорт до пристанище "Росенец". Капацитетът на работа на рафинерията трябва да бъде запазен, обясни още Богданов.
Законът трябва да бъде одобрен и в пленарната зала.