Икономическата комисия гласува България да се откаже от руския петрол след година

28.09.2023 | 09:00
по статията работи: econ.bg
До 1 октомври 2024 г. рафинерията в Бургас трябва да премине плавно към преработката на изцяло неруски петрол. Това гласуваха депутатите от парламентарната комисия по икономическа политика
Икономическата комисия гласува България да се откаже от руския петрол след година
Снимка: БГНЕС

До 1 октомври 2024 г. рафинерията в Бургас трябва да премине плавно към преработката на изцяло неруски петрол. Това гласуваха депутатите от парламентарната комисия по икономическа политика, които приеха на второ четене промени в Закона по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна.

Това е преработена версия в сравнение с приетите на първо четене текстове, които бяха значително по-рестриктивни. Според тях "Лукойл Нефтохим Бургас" АД трябваше да направи този преход в рамките на 30 дни след приемането на закона.

И в двата случая обаче България се отказва от разрешеното й от Европейската комисия изключение от санкциите срещу Русия, според които в ЕС не може да се внася руски петрол. Това изключение е валидно до края на 2024 г. С този аргумент от името на БСП Румен Гечев обяви, че с колегите му няма да подкрепят предварителното отказване от облекчението.

Министърът на икономиката Богдан Богданов коментира, че при по-кратки срокове за преминаване на неруски петрол има риск от значително повишение на цените на горивата, спекула и недостиг на горива.

Още в началото на заседанието представител на компанията описа редица трудности и дори опасности, пред които ще бъде изправена рафинерията, ако се налагат кратки срокове за преход към неруски петрол.

Според гласуваните текстове до края на тази година рафинерията може да ползва в производството не повече от 80% руски петрол, до 31 март 2024 г. - не повече от 75%, до края на юни - до 50%, и до 30 септември - до 25%. Едновременно с това се въведе изискването оборотът от произведените горива да не е по-нисък от средния за последните пет приключили финансови години.

На Агенция "Митници" бе възложено да следи за изпълнението. С гласуването депутатите приеха и схема, по която рафинерията ще плаща авансови вноски върху свръхпечалбата. По данни на Министерството на финансите, оповестени от негов експерт на заседанието, досега по съществуващия график е внесена една авансова вноска - от 89 млн. лв. в края на март, а още две предстоят, като до края на ноември се очаква да бъдат внесени още 270 млн. лв.

Министърът на икономиката коментира още, че Съветът за сигурност към Министерския съвет е отчел конкретния риск за доставката на горива при отпадане на дерогацията, а другият е свързан с логистиката. В момента рафинерията работи при ритмични доставки с по няколко танкера на месец, или средно по един танкер на 6 дни. При отпадане на дерогацията ние трябва да имаме договорени количества качествен суров петрол, и то с ритмични доставки. Те трябва да са и на сравнително ниска цена и при осигурен транспорт до пристанище "Росенец". Капацитетът на работа на рафинерията трябва да бъде запазен, обясни още Богданов.

Законът трябва да бъде одобрен и в пленарната зала.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...