Португалските избиратели, опасяващи се, че страната им върви към икономическа катастрофа, изглеждат склонни да преизберат за президент консервативен икономист, което може да направи трудно управлението на премиера социалист, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Президентският пост няма изпълнителни правомощия, но голяма победа за основния кандидат Анибал Каваку Силва би се разглеждала като порицание за петгодишното управление на премиера Жозе Сократиш, който се опитва да предотврати възможността задлъжняла Португалия да стане следващият "бенефициент" на европейски пакет спасителен мерки.
Правителството на малцинството ходи по тънко въже, опитвайки се да си върне доверието на чуждите инвеститори, обезкуражени от голямата задлъжнялост на страната, като същевременно се бори да запази слабата обществена подкрепа за суровите мерки, като намаляване на заплатите и увеличение на данъците.
Социалистите ще се явят на общи избори чак през 2013 г., но десноцентристки опозиционни формации като водената някога от Каваку Силва Социалдемократическа партия предупредиха, че може да поискат вот на недоверие в парламента, ако правителството допусне провал и прибегне до спасителен план.
Макар Португалия да е един от по-малките членове на обхващащата 17 държави еврозона, тревогите за участта на Португалия нарастват поради опасността проблемите й да засилят натиска върху съседна Испания и да тласнат европейската дългова криза към по-тревожеща фаза.
Много анализатори смятат, че Португалия в крайна сметка ще има нужда от спасителни финансови мерки, като предоставените на Гърция и Ирландия миналата година. Правителството упорито смята, че може да се справи със собствени сили, но реформите му вероятно ще отнемат години преди боледуващата португалска икономика да "оздравее".
Икономическата криза бе ядрото на предизборната кампания, като според повечето допитвания Каваку Силва ще получи 60 процента от гласовете.
Силва бе премиер от 1985 до 1995 г. Именно по негово време страната стана член на Европейската икономическа общност - днес ЕС. При неговото управление европейските помощи изстреляха Португалия в бързата лента, но тя така и не успя да осъществи важни реформи, които щяха да удължат благоденствието й, и стана твърде зависима от чуждестранни заеми.
Седемдесет и една годишният Каваку Силва е застъпник на разумните държавни разходи и подкрепяше политиката на социалистите за намаляване на данъците, но обеща да остане критичен към скъпи обществени проекти като високоскоростния влак до Мадрид, който според правителството може да се окаже тежък удар за изпадналата в застой икономика.
"Ще бъда взискателен към правителството и ще следя внимателно предложенията на парламента и изпълнителната власт", заяви Силва.
Президентът може да наложи законодателно вето, което парламентът има право да отхвърли.
"Президентите, преизбрани с втори, последен мандат в Португалия обикновено говорят открито и директно, така че можем да очакваме известно напрежение, макар че всичко зависи от това как ще се развие кризата", казва политологът Андре Фрейре.
Основен опонент на Каваку Силва е кандидатът на социалистите, 74-годишния депутат и именит поет Мануел Алегре. Той е против политиката на свободния пазар, която застрашава социалните права, но според най-новите допитвания се ползва с подкрепата на едва 25 процента от избирателите.
В изборите ще участват още четирима кандидати. Победителят трябва да получи 50 процента плюс един глас, а ако това не стане, ще има балотаж между двамата кандидати, събрали най-много гласове.
Очаква се голяма част от потиснатите от състоянието на икономиката португалци изобщо да не гласуват.