Растежът на икономиката на Германия се забави през третото тримесечие на годината по-силно от очакваното, тъй като слабият износ послужи като спирачка за общата бизнес активност на водещата европейска икономика, показват предварителни данни на немската официална статистика Destatis.
Брутният вътрешен продукт нарасна през трите месеца до края на септември с едва 0,2% спрямо второто тримесечие, когато германската икономика се разшири с 0,4%, докато средните прогнози на финансовите пазари бяха за растеж от 0,3 на сто. В началото на годината икономиката на Германия нарасна с цели 0,7 на сто.
Забавянето е в резултат на негативното влияние на международната търговия върху икономическото развитие на Германия, посочи федералната статистика, добавяйки, че износът през третото тримесечие е отчел лек спад при слабо нарастване на вноса. Слабо поведение отчитат и инвестициите в заводско и машинно оборудване.
Според Destatis позитивният импулс през периода юли - септември се дължи в най-голяма степен на стабилното вътрешно потребление, тъй като домакинските и държавните разходи са продължили да нарастват.
На годишна ценово коригирана база растежът на БВП на Германия се забави през третото тримесечие до 1,5% след солидна експанзия от 3,1 на сто през трите месеца до края на юни и под очакванията за растеж от 1,6 на сто.
Отчитайки реалните работни дни, годишният БВП пък нарасна с 1,7% след повишение с 1,8% през второто тримесечие.
Забавянето на немския икономически растеж не е изненадващо, след като преди време Бундесбанк предупреди за подобен сценарий, визирайки най-вече слабото търсене на експортни промишлено произведени стоки. По-солидното от очакваното забавяне на растеж обаче може да постави под въпрос последните прогнози на немските водещи икономически институти, според които БВП на Германия ще нарасне през настоящата година с 1,9% след повишение с 1,7% през миналата година и спрямо тяхна предишна прогноза за по-слаба икономическа експанзия от 1,6 на сто.
Редица анализатори и бизнес организации предупреждават, че рисковете, свързани с доста протекционистка политика, която може да провежда новия президент на САЩ - Доналд Тръмп, както и тези, дължащи се на предстоящото излизане на Великобритания от Европейския съюз могат да навредят допълнително на перспективите пред германски износ през следващата година. Трябва да се има предвид, че през 2015-а година САЩ беше топ дестинация за немския експорт, докато Обединеното кралство заемаше трето място, посочи Destatis и добави, че двустранния търговски излишък със САЩ през миналата година формира около 1,8% от БВП на Германия.
Ако Тръмп действително издигне търговски бариери, както той планираше по време на предизборната си кампания, вредите биха били огромни, отбеляза през миналата седмица Клеменс Фюст - президентът на немския икономически институт Ifo. Той също така прецени, че 1,5 млн. работни места в Германия зависят от търговията с водещата световна икономика.
По-късно през деня Евростат ще представи предварителни данни за икономическия растеж в цялата еврозона през третото тримесечие, като средните прогнози на финансовите пазари са за запазване на сдържаното темпо от 0,3%, регистрирана през второто тримесечие и за повишение на БВП на годишна база с 1,6% след аналогичен растеж през периода април - юни.