Брутният вътрешен продукт (БВП) на САЩ се повиши през второто тримесечие на 2017 година с 3,0% на годишна база, след растеж от 1,2% в началото на годината, показват ревизирани данни на Департамента по търговията, цитирани от CNBC.
Данните на търговския департамент са над очакванията на финансовите пазари за повишение на БВП с 2,7 на сто. Това е най-доброто представяне на икономиката на САЩ от първото тримесечие на 2015 година.
Рязкото ускоряване на икономическия растеж през второто тримесечие допринася за нарастване на БВП на САЩ с 2,1% през първата половина на годината при предходна оценка за повишение с 1,9 на сто.
През трите месеца до края на юни потребителските разходи се повишиха с 3,3% вместо с 2,8% според предишната оценка на Департамента по търговия и след растеж с 1,1% в началото на настоящата година.
В същото време общите бизнес инвестициите се повишиха с 0,6% вместо с 0,4%, като разходите за дълготрайните нежилищни бизнес инвестициите нараснаха през второто тримесечие с 6,9% при предходна оценка за повишение с 5,2 на сто.
Инвестиционните разходи за оборудване нараснаха с 8,8% вместо с 8,2%, отбелязвайки най-добро повишение от близо 2 години насам, докато бизнес инвестициите в жилищния сектор се свиха с 6,5%, при предишна оценка за понижение с 6,8 на сто.
Известна подкрепа от 0,2 процентни пункта за икономически растеж през второто тримесечие оказват и данните за американски внос и износ. Експортът се повиши с 3,7% вместо с 4,1% според предишната оценка на търговския департамент, но в същото време и данните за вноса претърпяха низходяща ревизия до повишение с 1,6% от нарастване с 2,1 на сто.
Негативно влияние върху икономическия растеж през второто тримесечие оказа намаляването на правителствените разходи с 0,3%, както и спадът с 1,7% на разходите на местното управление.
Ценовият индекс на личните потребителски разходи (т.нар. PCE индекс), който се следи внимателно от Фед като мерило за инфлацията, нарасна през вторите три месеца на годината с 1,6% след повишение с 2,0% през първото тримесечие, докато растежът на основния ценови индекс (основния PCE индекс, изключвайки волатилните цени на храни и енергия) се забави до едва 0,9% от 1,8% в началото на годината, отбелязвайки най-слаб растеж от повече от 2 години насам.