През първите три месеца на настоящата година икономиката на Япония отбеляза най-добро темпо на растеж от година насам благодарение на по-силното глобално потребление, допринасящо за подобряване на японския износ и с оглед на повишаващите се разходите на домакинствата в страната, показват предварителни данни на официалната статистика.
Икономиката на страната нарасна през периода януари - март с 0,5% спрямо последното тримесечие на миналата година, когато БВП се повиши с 0,3 на сто. На годишна база японската икономика се разшири с цели 2,2% при очаквания за по-умерен растеж с 1,7% след експанзия с 1,4% в края на 2016-а година.
Това представлява най-солидно повишение на БВП от началото на 2016-а година насам и пето поредно тримесечие на растеж - най-продължителен период на непрекъсната експанзия от 2006-а година насам. Основна подкрепа за растежа на японската икономика в началото на годината оказват потребителските разходи, които нараснаха на тримесечна база с 0,4% след тяхна стагнация през последното тримесечие на миналата година, въпреки че очакванията на финансите пазари бяха за по-солиден техен растеж с 0,5 на сто.
В същото време бизнес разходите в Япония се повишиха на тримесечна база с 0,2% при прогноза за техен спад с 0,4% след солиден растеж с 1,9% в края на 2016-а година, а растежът на капиталовите разходи се забави до 0,9% от 7,6% през предишното тримесечие.
Вътрешното потребление в страната допринесе с 0,4 пункта към растежа на БВП, докато външното търсене на японско производствени стоки и услуги - с 0,1 на сто, благодарение на увеличаване на износа за трето поредно тримесечие, като само в рамките на периода януари - март японският експорт се повиши с 8,9 на сто. Днешните като цяло позитивни данни би трябвало да бъдат приветствани от Японската централна банка, която се надява чрез провежданата от нея агресивна стимулираща парична и лихвена политика да допринесе за ускоряване на икономическата експанзия и за повишаване на инфлацията в страната, която от много време насам се задържа трайно под целевото ниво на банката от 2 на сто.
Стабилният икономически растеж за пето поредно тримесечие е добра новина и за японският премиер Шинзо Абе и провежданата от неговото правителство повече от четири години насам политика, известна като “Абеномика“, имащ за цел да бъде сложен край на десетилетия на муден растеж и на дефлация в Япония. Трябва да се има предвид, че т.нар. “Абеномика“ разчита на три основни стълба - на фискални стимули, на разхлабване на паричната политика и на структурни реформи. Мнозина икономисти очакват японската икономика да продължи да се разширява и през второто тримесечие на годината и посочват, че подобряващите се потребителски разходи ще останат основен генератор на растежа.
Въпреки позитивните данни за икономическия растеж в началото на годината, японската йена парира част от вчерашното си рязко поскъпване спрямо долара, което беше в резултат на общата слабост на американската валута на фона на разрастващите се политически скандали, свързани с президент на САЩ Доналд Тръмп и опасенията за предстоящ негов импийчмънт. Днес доларът поскъпва с 0,5% към 111,47 йени, след като по време на търговията в сряда се обезцени с 1,5%, падайки до триседмично дъно от 110,53 йени. В същото време еврото нараства с 0,25% към 124,10 йени от вчерашно 6-дневно около 123,40 нивото.