"Едно от първите неща, които ще трябва да бъдат направени в Софийския университет е нова антикризисна програма и структурна реформа, която обаче да не навреди на качеството на образованието". Това заяви ректорът на най-старото висше училище в страната проф. Иван Илчев.
Той беше преизбран от Общото събрание на СУ за втори мандат и ще ръководи Алма Матер през следващите 4 години.
Проф. Илчев подчерта обаче, че вече няма накъде повече да бъдат свивани разходите на висшето училище. За разлика от миналата година тази зима не се очакват проблеми с парното и топлата вода на университета и общежитията му, пише Dariknews.bg.
„Бюджетът ни две години беше рязан с по 12-13 млн. лева. През миналия мандат приехме една тежка антикризисна програма, която ни позволи да спестим половината от тази сума, без да нарушаваме ежедневната дейност на университета. И сега, едно от първите неща, които трябва да се направят, е антикризисна програма, но тя трябва да бъде различна, защото няма откъде да режем, ние сме орязали до кокал нещата".
Според Илчев лесно се дават рецепти да се уволнят служители. За да се подготви качествен преподавател обаче се влагат десетки години наред инвестиции, които се унищожават, ако той се съкрати.
По повод намерението на правителството студентите държавна поръчка да поемат от догодина до 2/3 от разходите за обучението си, което би повишило значително някои от семестриалните такси, проф. Иван Илчев посочи, че Академическият съвет на Алма Матер ще търси решение на този проблем. Той подчерта, че не би било справедливо студентите с по-ниски оценки да плащат по-високи такси, каквато идея лансирал образователният министър. "Самото поставяне на този въпросе неприемливо, защото с тази стъпка държавата прехвърля все по-голяма тежест от образованието върху плещите на хората", заяви ректорът на СУ.