Въпреки уникалността си Венеция не е единственото място с това име. Днес в света има 97 места, които се казват по този начин. Така твърди новоиздадената в Италия книга "Welcome to Venice", за която съобщи вестник „Стампа“. Тя се публикува с подкрепата на консорциума Venezia Nuova. Това е министерска институция, която реализира различни проекти за Града на гондолите. Книгата е написана под ръководството на журналиста Гуидо Молтедо.
Според изданието най-голяма част от „Венециите“ се намират в Съединените щати. Местата с това име там са 32. 22 Венеции има в Бразилия, 16 в Колумбия, 6 в Мексико, 4 в Никарагуа, 3 в Еквадор, Гватемала и Коста Рика, по 2 в Боливия, Салвадор и Перу, 1 в Канада. Имало е и една Венеция в Австралия, но впоследствие е изчезнала.
Най-известната изкуствена Венеция е тази в Калифорния. Основаната в началото на XX век Венеция е израснала на мястото на блато недалеч от Лос Анджелис. Неин основател е Абът Кини - полиглот, забогатял от продажба на тютюн. Днес в неговата Венеция живеят 20 хиляди души. Много често тя бива показвана и в американските филми.
Навремето Кини отива в италианската Венеция, откъдето внася в Калифорния 36 истински гондоли, като взима и гондолиерите им. В калифорнийската Венеция биват построени и мостове във венециански стил, както и аудиториум. Постепенно обаче настъпилата икономическа криза довежда до известен упадък на американската Венеция.
Едва през 60-те години на миналия век тя започва отново да се съживява, тъй като заради ниските наеми в нея отиват да живеят многобройни артисти, художници, поети и музиканти от т.нар. beat generation. Или с други думи, хипитата спасяват тамошната Венеция. Днес тя се смята за „най-фънки“ градът на Америка, тъй като смесва в едно различни стилове.
Петият най-богат човек на планетата според списание „Forbes“ – Шелдън Гари Аделсън - също е свързан с една фалшива Венеция. Става въпрос за реализираната от него в Лас Вегас през 1999 г. хотелска структура „The Venetian“ (3036 стаи). Подобно на италианската Венеция, в нея има и „Палацо Дукале“ (Palazzo Ducale), Мост на въздишките (Ponte dei Sospiri), Златна къща (Ca'd'Oro) и други.
Сред многото хора и организации, натрупали богатство в Америка с името на Венеция, е и Gondola Society of America, чиято цел е „да прави промоция на гондолите и на гондолиерството“.
В Небраска пък човек може да се разходи в езеро с една от гондолите, която участва редовно в Регатата на Венеция.
Камбанарията на „Сан Марко“ може да бъде видяна не само на прочутия площад, а и в Маракаибо във Венецуела.
Фалшивите къщи на Венеция пък могат да бъдат видяни в Луизиана, по южното поречие на Мисисипи, на място, наречено „Краят на света“.
Последното откритие обаче е копие на копие на Венеция. През миналата година в Макао, Китай, беше открит гигантски хотел, копие на The Venetian в Лас Вегас.
Сред най-известните Венеции в света е Little Venice в Лондон, както и основаното през 1868 г. селище Venice в щата Ню Йорк - със селските си пейзажи може би това е мястото в света, което е най-далече във всяко едно отношение от Венеция.
В Бразилия също има Венеция. Тя е основана сред палми и бананови дървета от венециански емигранти през 1891 г. Днес в нея живеят 12 хиляди души.