Има възможност блокираните пари в КТБ да се превърнат в капитал за банката

12.09.2014 | 14:15
по статията работи: econ.bg
Рецептите за оздравяването на финансовата институция са много, смята Сашо Дончев
Има възможност блокираните пари в КТБ да се превърнат в капитал за банката
Снимка: Sxc.hu

Има възможност блокираните средства в Корпоративна търговска банка (КТБ) да заработят. Да се превърнат в капитал на банката. Това обясни председателят на Българската стопанска камара (БСК) Сашо Дончев след среща членовете на Експертният конкултативе съвет за КТБ с националния омбудсман Константин Пенчев.

„Има много рецепти и не е нужно да ги повтарям. Не може тарикатлъкът на една група хора да бъде плащан от цялото общество. Бедствието КТБ е общонационален проблем. Ако обществото не намери солидарност в решаването на този проблем, то той ще повлече още много други и ще стане страшно”, допълва Дончев.

По неговите думи, колкото повече Българската народна банка (БНБ) се бави със своето решение на казуса КТБ, толкова е по-малка вероятността финансовата институция да бъде оздравена.

„Вече повече от два месеца се бави решението за оздравяване на банката. Би могло да се върнат и влоговете, които не са гарантирани по закон”, смята Дончев.

„Би било много добре, ако обществото разбере, че банките са наричани кредитни институции не защото дават кредити, а защото се ползват от кредита на доверие към тях”, каза още той.

Сашо Дончев призова за спешно свикване на Консултативния съвет по финансова стабилност, включващ ръководителите на Централната банка, Комисията по финансов надзор и Министерство на финансите, съгласно Закона за Комисията за финансов надзор (КФН). Според него това е една от възможностите за поставяне на действията на БНБ под определен обществен и институционален надзор.

Участниците в срещата единодушно заявиха, че действащото законодателство не е пречка за разрешаване на кризата около КТБ, но е налице отказ от страна на БНБ да приложи закона. Освен това те се обявиха категорично против въвеждането на извънредно законодателство.

В същото време експертите не отрекоха необходимостта от нормативни промени в посока изграждане на ефективни механизми за публичен контрол върху действията на БНБ. По техните думи в момента Централната банка разполага със свръхавтономност.

„Оказва се, че нито една институция в страната, особено при отсъствието на действащ парламент, не е в състояние да принуди БНБ да приложи предвидените в законодателството механизми за спасяване на КТБ“, коментира омбудсманът Константин Пенчев.

По неговите думи, когато една институция не желае да работи, трябва гражданите и другите институции трябва да приложат силен публичен натиск за преодоляване на проблема.

Константин Пенчев припомни, че поставянето на банка под особен надзор не означава единствено затварянето й „под ключ“ за 6 месеца, а Закона за кредитните институции предвижда широк набор от механизми за оздравяване на банката. По неговите думи прилагането на мярката „особен надзор“ трябва да се прави с цел оздравяване, а не с цел ликвидиране на потърпевшата кредитна институция.

Членовете на Експертния консултативен съвет за оздравяването на КТБ подчертаха, че вече два пъти в писмен вид са искали среща с ръководството на Централната банка, но предложението им за съдействие и експертиза за решаване на казуса с КТБ е било отхвърлено без аргументи.

Междувременно стана ясно, че австрийският финансов консултант EPIC, който е избран от консорциум на Оманския фонд и други акционери и потенциални инвеститори, може да предложи консорциумът да се ангажира с внасяне на недостига от капитала за възстановяването на КТБ.

Това твърдят експерти и финансисти. Колко точно публични средства ще са нужни, ще стане ясно най-рано през октомври, когато се очаква БНБ да обобщи състоянието на трезора.

В сряда вечерта стана ясно, че EPIC е внесъл предложение в БНБ за спасяването на банката.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...