Има засилен контрол на концесиите в минерално-суровинния сектор

14.12.2013 | 13:45
по статията работи: Петя Бързилска
Концесионните възнаграждения, които държавата получава, могат да бъдат актуализирани
Има засилен контрол на концесиите в минерално-суровинния сектор

Приходите от концесии ще бъдат с 20 млн. лв. повече спрямо заложеното в бюджета за тази година. Основна причина за повишението е засиленият контрол в минерално-суровинния сектор. Това каза министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев по време на среща с членовете на Американската търговска камара в България. 

Влияние е оказало и спирането на концесии, добави Стойнев. По думите му това до този момент не се е случвало.

Той посочи, че голяма част от големите фирми в минната индустрия са социално ангажирани за региона, в който работят. Има обаче и такива, които не развиват никаква социална дейност.

Стойнев коментира още, че според него е възможно концесионните възнаграждения, които държавата получава, да бъдат актуализирани. Той обаче не поясни дали ще има различни такси за различните видове концесии и дали нагоре или надолу ще е актуализацията.

Драгомир Стойнев засегна и въпроса с въвеждането на такса ВЕИ от 20%, която според него няма да доведе до фалити. Той изрази мнението, че енергийната система на България е дебалансирана.

Стойнев каза още, че през миналата година "приблизително един ядрен реактор е бил вкаран в българската енергетика от ВЕИ".

Министър обясни, че е привърженик на зелената енергия, но според него по български манталитет залитаме от едната крайност в друга. "По отношение на ВЕИ, заложената цел до 2020 г. е почти изпълнена", каза министърът.

Ключови за българската енергетика са диверсификацията и сигурността на доставките, допълни той. По неговите думи сътрудничеството между американската компания "Уестингхаус" и Българския енергиен холдинг за изграждане на седми блок на АЕЦ "Козлодуй" е знаково. Министър Стойнев подчерта, че тази инвестиция в най-модерния реактор ще осигури максимална безопасност. "Ако има търг за избор на технология, това би означало дългосрочни договори за изкупуване на произведената от реактора електроенергия“, обясни Стойнев.

Стойнев заяви още, че една от основните задачи на правителството е подобряване на бизнес климата. Стойнев изрази очакване българският бизнес догодина да тръгне по пътя на икономическия растеж, като добави, че очаква ръст от 1,8%.

Той коментира и действията на международната рейтингова агенция Standard&Poor's, която ревизира перспективата по рейтинга на страната ни от стабилна на отрицателна. Според министъра за първи път кредитна агенция си позволява чисто политически да коментира ситуация в държавата. "Ако има критика към икономическата и социалната политика на правителството, това е съвсем нормално, но чисто политически не мога да го приема. За първи път кредитна агенция си позволява такъв коментар", заяви Драгомир Стойнев. Припомняме, че експертите от агенцията посочиха като основен фактор за промяната на перспективата от стабилна на отрицателна „слабите перспективи пред растежа, в резултат от слабото вътрешно търсене, както и нестабилната политическа обстановка, които биха могли да препятстват осъществяването на необходимите структурни реформи".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 08.01   1198 г. – Инокентий III става римски папа. 1598 г. – Евреите са прогонени от Република Генуа. 1815 г. – Британско-американска война: Американските сили...