Има ли "мъртви души" в избирателните списъци?

14.01.2013 | 14:09
по статията работи: Петър Чернев
Според "Движение България на гражданите" техният брой е 950 хил. От МРРБ отричат
Има ли "мъртви души" в избирателните списъци?
Снимка: Thinkstock/Guliver

Над 950 000 “мъртви души” има записани в избирателните списъци. Това е показала справка в Министерството на регионалното развитие (МРРБ), служба “ГРАО” и Националния статистическия институт (НСИ) на партия "Движение България на гражданите".

Информацията съобщи вчера Христо Ангеличин, председател на експертната група “Изборно законодателство”. Той даде пример с Казанлък, където в списъците са регистрирани 71 000 души при 63 000 жители на общината. “Справката в община Дупница показа, че “мъртвите души” в избирателните списъци са 22%”, допълни Ангеличин. Той припомни, че още през май месец 2012 година от името на Сдружение “България на гражданите” е изпратено писмо до президента Росен Плевнелиев, в което се е настоявало за “изчистване” на избирателните списъци, припомня пресцентърът на партията.

"Премиерът Бойко Борисов трябва да поеме отговорността за честното провеждане на изборите и изчистването на “мъртвите души” в избирателните списъци”. Това заяви днес в Пловдив председателят на “Движение България на гражданите” Меглена Кунева по повод изнесените данни за над 950 000 “мъртви души” в списъците за референдума.

Считаме изнесената в медиите информация за "мъртви души“ в избирателните списъци за некоректна. Това отговориха впоследствие от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). От там обясняват: Съгласно Закона за гражданската регистрация, в регистъра на населението се вписват всички български граждани, независимо от местопребиваването им (в Република България или в чужбина), като гражданската регистрация на физическите лица в България се основава на актовете за тяхното гражданско състояние (чл.2, ал.1 от ЗГР), т.е. зад всеки запис на лице в регистъра стои официален писмен документ с доказателствена сила.

„Мъртва душа” според твърденията на Движение „България на гражданите” би се оказало например лице (български гражданин), живеещо или работещо повече от една година в САЩ например. Поради това то не е пребивавало на територията на Република България към момента на преброяването. В този случай лицето не е отчетено от НСИ като жител на страната, но това е български гражданин със законови избирателни права, посочват от МРРБ. 

От там допълват: "Следва адекватният въпрос: Трябва ли този човек да бъде изваден от списъците, защото някои политически организации го квалифицират като „мъртва душа” и така да бъде лишен от избирателни права? Такива са живеещите в чужбина около 2 милиона наши сънародници, необхванати от последното преброяване на населението".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 12.04   238 г. – Римският император Гордиан II загива в битка с Максимин Трак, а баща му, съимператор Гордиан I се самоубива, научавайки за смъртта на сина си. 467 г....