За разлика от развитите страни, в България се запазва тенденцията основната част от общото богатство на домакинствата - 87% към третото тримесечие на 2009 г., да се състои от недвижими имоти, посочва анализ на "УниКредит Груп" за финансовото богатство на домакинствата в България.
Това може да се обясни с традиционната склонност към инвестиции и спестявания в жилища, както и с много ниската степен на развитие на капиталовите пазари и твърде ограниченото предлагане на пазара на алтернативни форми за спестявания и инвестиции, обяснява старшият икономист на "УниКредит Булбанк" Милен Касабов (На снимката вляво. Фото: Econ.bg).
Домакинствата в България ще продължат да увеличават богатството си и през тази и следващата година ще се запази тенденцията от 2009 г. на по-балансиран ръст при финансовите активи и задълженията. Финансовите активи ще нарастват изпреварващо в сравнение с инвестициите в жилища, поради по-ниското си ниво на проникване в сравнение с други страни, и постепенно ще заемат все по-голям дял, макар процесът да се осъществява с бавни темпове. Именно по-ограниченият дял на спестявания в инструменти, свързани с движенията на цените на капиталовите пазари, е предпазил домакинствата от по-сериозно намаляване на богатството, което през 2008 г. се е стопило с 6.5%.
Очакванията за следващите две години са за запазване на високия дял на депозитите от близо 75% от всички финансови активи. При ценните книжа потенциалът е висок, но възстановяването от негативната корекция през 2008 г. може да продължи по-бавно, смята Касабов. Същевременно пенсионните активи остават сравнително стабилни и обещават най-силен ръст през следващите две години, благодарение на гарантираните новопостъпващи средства ежегодно, ниската си база и консервативната инвестиционна политика.
Увеличението на активите през следващите две години ще изправари това на задълженията, смятат от "УниКредит". При финансовите пасиви (задължения) беше регистриран много силен ръст през последните години, значително изпреварващ този при активите, което не беше устойчиво и благоприятно в дългосрочен план. През 2009 г. тази тенденция се промени и очакванията са тя да се запази през следващите две години, обяснява Касабов. Тенденцията на изпреварващ ръст на ипотечните кредити, за сметка на тези за потребление, ще се запази поради спецификата им на по-дългосрочен кредит, все още ниската степен на проникване и предпочитанията на домакинствата за спестявания и инвестиции в жилища. Възстановяването на потреблението на стоки за дълготрайна употреба и свързаното с него кредитиране обаче ще отнеме по-дълго време.