Пазарът в ръцете на банките
Пазарът на недвижими имоти през 2010 г. ще се определя не от купувачите и продавачите, а от поведението на банките. През 2010 г. ще станем свидетели на един сравнително стабилен и нормализиращ се пазар. В началото на тази година има потенциални купувачи, заяви Цветелина Тасева, изп. директор на компанията за недвижими имоти "Адрес" по време на пресконференция, на която беше представен анализ за пазара на недвижими имоти през 2009 г. Участие още взеха Калоян Богданов - маркетинг мениджър, и Веселин Венев - франчайз директор на компанията.
Политиката на банките ще покаже дали ще станем свидетели на по-ниски цени на имотите заради по-голямото предлагане. Ако през 2010 г. банките изкарат на пазара придобитите от лоши кредити имоти и решат да ги реализират бързо, без значение от цената, има риск да станем свидетели на срив. Ако финансиращите институции намерят механизъм да задържат тези проблемни имоти извън пазара до пролетта на тази година при най-търсените и атрактивни жилища предлагането ще се изчерпа, коментира Тасева.
Пазарът през 2009 г.
От компанията направиха кратък обзор за развитието на имотния пазар през изминалата година. Спадът на цените е била най-обсъжданата тема през 2009 г. Според данните на компанията от реално сключените сделки, спадът на годишна база е близо 28%. В по-малките областни градове е регистриран и по-малък спад.
В София е регистриран 28.17% спад спрямо 2008 г. В кв. "Лозенец" средната цена на кв. м. за 2009 г. е около 1 150 евро, докато година по-рано е била около 1500 евро на кв.м.
Над 28% е бил е спадът във Варна. В морската столица се забелязва и отлив на чуждестранни купувачи. Близо с 40% са по-ниски цените в широкия център в сравнение с 2008 г. Средните цени на имотите в широкия център през миналата година са доближавали 850 евро/кв.м, докато година по-рано са се продавали имоти за над 1400 евро за квадратен метър.
В Бургас средната цена на имотите е доближила 500 евро за кв.м., като в "Меден рудник" са се търгували имоти и за 340 евро/кв.м. За сравнение, през 2008 година цените са били над 450 евро кв./м. Сравнително по-ниска активност е отчетена и в Пловдив. Цените са се задържали на около 580 евро на квадрат.
На снимката (отляво надясно): Цветелина Тасева, Пепи Димитрова (PR), Веселин Венев, Калоян Богданов. Снимка: Econ.bg
Югозападна България
В по-малките градове са реализирани много по-малко сделки през миналата година, заяви за Econ.bg Веселин Венев, директор "Франчайз система" в "Адрес". Потребителите са склонни да купуват двустайни или тристайни апартаменти на цени 20 000-25 000 евро. Статистиката показва, че са закупени повече тристайни апартаменти.
В Перник е регистриран 10% спад в цените на реално сключените сделки. 19% е спадът в Благоевград спрямо 2008 г. От септември месец и в двата града се забелязва оживление на купувачите. Хората са били готови да купуват имоти на цени 420-450 евро на квадраен метър за жилищна площ. И в двата града се наблюдава увеличаване на броя на сделките с наеми.
Банско и Сандански като курортни зони са претърпели по-голям спад в сравнение с Благоевград и Перник. Ако през 2008 г. сделки с имоти са се правили за 1200-1300 евро на квадратен метър, в момента те биха могли да се реализират за около 500 евро кв./м., заяви Венев. В Банско има имоти, които се предлагат и на нива от 400 евро кв.м.
В Сандански също е отчетен слаб интерес към имотите. Такъв е проявен предимно от чужденци, предимно гърци, които са разглеждали различни имоти по селата.
Пълния коментар на Веселин Венев може да чуете в прикрепения аудио файл след статията.