Имотният сектор не е в криза - той се преструктурира

25.08.2009 | 18:15
по статията работи: Апостол Апостолов
Да се облекчат условията за получаване на кредит за първи дом за младите семейства, призоваха собственици на компании за недвижими имоти
Имотният сектор не е в криза - той се преструктурира

Един от факторите, които ще подобрят ситуацията в сектора на недвижимите имоти, е облекчаването на условията за получаване кредит за първи дом за младите семейства. Това обясниха ръководители на компании от бранша, които са членове на "ФИАБЦИ - България" (представителството в България на международна федерация за недвижими имоти FIABCI). Те дадоха първата си пресконференция пред медиите. Банките допреди година са давали кредити на всеки. В момента махалото е обърнато в обратна посока - вече не се дават кредити дори на фирми с добро досие. Като пример за добра практика българските имотни мениджъри посочиха решението на американското правителството да отпусне данъчен кредит в размер на 8000 долара за всяко младо семейство, което иска да закупи първи дом.

Собственикът на "Имоти" ООД Валентин Съйков препоръча новото българско правителство да вземе пример от САЩ в политиката за кредитиране на младите семейства. За последните 2 години данните показват, че се наблюдава съживяване на пазара. Появяват се признаци, които дават основание да се смята, че американецът възвръща доверието си в сектора, сподели още той. В свой сравнителен анализ той коментира, че ситуацията на имотния пазар на северната ни съседка Румъния е по-влошена, отколкото у нас. Страните от бивша Югославия пък не са засегнати от кризата и там се строи и в момента, сочат наблюденията на Съйков.

"В близките 10 години няма да стинем ситуацията отпреди кризата", категоричен е собственикът на "Имоти" ООД.

Собственикът на "Имоти България" Валери Василев също сподели впечатленията си за развитието на пазара у нас през последните няколко месеца. Наблюденията му показват, че през периода октомври 2008 г. - февруари 2009 г. положението е било много зле, а купувачите са изчаквали развоя на събитията. Едва през март 2009 г. е отчетено леко оживление и купувачите са излели на пазара.

Според собственика на "Имоти България" преобладаващета част от международните инвеститори са целели да купят "на килограм" от закъсали проекти. През разглеждания период не е отчетен ръст в броя на сключените сделки. Василев даде пример и със случай в Слънчев бряг, при който дори е имало предложения за продажба на апартамент на цена 390 евро на кв.м.

Този пример даде повод на собственика на варненеското дружество Five Star Investments Ltd Веселина Иванова да направи коментар за ситуацията на пазара на имоти по Черноморието. Според нея през последния месец в региона се наблюдава оживление. И в момента Русия продължава да е основният кандидат-инвеститор край морето. Основните купувачи на имоти са от Русия, Украйна, Беларус. Интересът им е предимно към Северното и по-малко към Южното Черноморие. Търсят се предимно луксозни имоти с цена от 250 000 евро нагоре. Предпочитани са терени край брега на морето. Отчетен е спад в интереса на руските купувачи към планинските курорти.

Наблюденията на Веселина Иванова са, че руските купувачи търсят бизнес площи клас А, на цена в границата между 2500 и 3000 евро/кв.м. Има проявен интерес от руснаци към разработени и печеливши в региона проекти.

Иванова изтъкна още, че основният проблем, който пречи на руснаците, е визовият режим. Той е и една от причините те да предпочитат да правят бизнес в Турция, вместо у нас. "Визата се купува директно на турската граница", обясни Иванова. Друг съществен проблем, който спъва бизнеса на руснака, е, че няма директни полети от Москва за Варна и Бургас извън туристическия сезон.

Иванова е на мнението че: „Няма криза на пазара на недвижими имоти, просто се наблюдава преструктуриране на сектора. Качествените имоти поддържат висока цена и в момента. По-малко качествените имоти достигат своята реална цена. Некачествените имоти падат драстично. Пречистването на пазара трябваше да се случи, кризата е само катализатор".

Участниците в днешното събитие не подминаха и ситуацията с продажбите и строителството в столицата. Беше отчетено, че по време на кризата купувачите са били готови да купят жилище в София на цена, не по-висока от 500-600 евро на кв.м. Към момента не се знае колко апартамента са останали непродадени в София. Годишно в града се строят 7000-8000 апартамента. Само за сравнение, по време на социализма са се строяли по 40000 апартамента.

Диана Кирова, президент на  "ФИАБЦИ - България", обобщи:

"Кризата продава, но не трябва да се преекспонира. Инвеститорите с добри нерви в условията на криза, могат да получат и добри резултати".

 

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 27.12   537 г. – В присъствието на император Юстиниан I тържествено е осветена новата църква Света София в Константинопол. 1703 г. – Подписан е Метуенския договор...