Импийчмънтът срещу президента не успя
Народното събрание не събра нужното мнозинство за продължаване на процедурата по импийчмънт на президента Георги Първанов в Конституционния съд.
155 депутати от ГЕРБ, "Синята коалиция", "Атака" и трима независими подкрепиха искането за предсрочно отстраняване на президента, 72 от БСП и ДПС бяха против, нито един не се въздържа, пише БГНЕС. Минимум 160 депутатски гласа бяха нужни, за да има парламентарно одобрение на процедурата.
РЗС не подкрепи импийчмънта. Иска оставката на Борисов
Седмината депутати от РЗС, които сами се определиха като ключа към отстраняването на Първанов, отсъстваха цял ден от залата. Те не се появиха и при гласуването, тъй като предварително обявиха, че няма да подкрепят искането за отстраняването на Първанов. По думите на лидера на партията Яне Янев, това щяло да бъде своебразен вот на доверие към правителството, а те искат оставката на Бойко Борисов.
Мотивите за искането за отстраняване на държавния глава
Днес парламентът разглежда първото в историята на страната ни искане за предсрочно прекратяване на мандат на държавен глава. 162 депутати от ГЕРБ, "Атака", "Синята коалиция", РЗС и други независими народни представители започнаха процедура по импийчмънт на президента Георги Първанов заради публикуваната стенограма от срещата му с вицепремиера Симеон Дянков, която беше оповестена без знанието на финансовия министър. Според тях държавният глава е нарушил Конституцията, тъй като в нея е записано, че никой не може да бъде записван, без да е дал съгласие за това. За да стигне искането до Конституционния съд, то трябва да бъде подкрепено в парламента от минимум 161 народни представители.
Президентът Георги Първанов е обвинен, че е спрял да бъде "олицетворение на нацията", че се намесва неправомерно в работата на парламента и правителството, записва граждани без тяхното знание, не упражнява контрол върху своя вицепрезидент и е прикрил истината за "Гоце". Това става ясно от мотивите за импийчмънт на държавния глава, представени в края на миналата седмица.
Държавният глава отказа да коментира по същество мотивите към искането за отстраняването си: Този материал се очертава като единствената антикризисна мярка, като единственият документ, който обединява четворната коалиция и нейните лидери - Борисов, Костов, Сидеров и Янев.
В отговор премиерът Бойко Борисов заяви: Аз мисля, че е по-добре да си с Костов, Мартин Димитров, Волен, Яне, отколкото със Станишев и Доган. Аз бих казал само, че ако 162-ма депутата, избрани
от българският народ, са против някого, най-малкото трябва да се замисли защо - дали и той няма мъничка вина.
Ден преди да изрече тези думи, Борисов каза, че искането за импийчмънт е заради критиките на президента към правителството. Това накара независимите депутати от РЗС да заявят, че ще преосмислят
позицията си в подкрепа на искането, ако ГЕРБ превърне дебата по искането в своебразен вот на доверие към кабинета, на който РЗС вече се заявява като опозиция.
Изказванията на депутати по време на дебата относно импийчмънта можете да прочетете тук.