Предпочитаното от Фед измерване на инфлацията през основния индекс за личните потребителски разходи излезе над очакванията на нива от 1.6% на годишна база и с ръст от 0.1% за месеца. Така, макар и бавно, инфлацията продължава да нараства, но определено не и с такава скорост, че да изисква незабавни действия. Данните все пак показват, че икономиката е добре подкрепена от потребителите.
Вероятността за повишение на лихвите на ФЕД до края на годината е 61.4%. Тази обаче за септември спадна до около 36%, след като в петък беше около 44%. Фокусът на пазарите в момента е насочен към данните за трудовата заетост, които ще бъдат обявени в петък.Това отразява спада и на доходността по облигациите, както и малко по-силните акции.
След ралито в петък, долара започна да се търгува променливо. Той се повиши още малко в понеделник, но загуби през деня печалбите, които трупаше по-рано по време на азиатската сесия. Колебливостта на валутата идва от намалелите шансове за повишение на лихвите и това най-вероятно ще продължи и днес.
Доларовият индекс е 95,72 пункта.
Сега инвеститорите очакват данните за заетостта в САЩ по-късно тази седмица. В петък вицепредседателят на Федералния резерв на САЩ Стенли Фишер заяви, че този доклад ще бъде важен за решението на централната банка кога да повиши лихвите.
При снощната търговия американският долар загуби 0.08% от стойността си към еврото и приключи сесията в Ню Йорк на нива от 1.1174 долара за евро. Спрямо японската валута също беляза отстъпление - от 0.23 на сто до 102.11 йени за долар.Британският паунд се покачи леко спрямо американската валута - с 0.11 на сто до 1.3096 долара за лира.