Инвестбанк би била с отрицателен капитал и при двата сценария от стрес теста

14.08.2016 | 11:00
по статията работи: econ.bg
Акционерите й ще трябва да осигурят 20 млн. лв. до девет месеца
Инвестбанк би била с отрицателен капитал и при двата сценария от стрес теста
Снимка: под лиценза на creative commons

Прегледът на качеството активите води до съществени корекции в капитала на Инвестбанк за общо 105 млн. лв. и до най-много предписани мерки за изпълнение в стегнат срок. В следствие на проверката съотношението на базовия капитал от първи ред (CET1) е преизчислено от 14.6% на 6.5%, което е най-голямото разминаване сред всички проверявани банки. Общата капиталова адекватност пада от 18.7% по отчет на 11%.

Банката се проваля и на стрес теста, като при базовия сценарий (който предвижда продължаващ ръст на икономиката и липса на шокови събития) CET1 към края на 2018 г. е отрицателен и е на ниво -1.6%, а при утежнения равнището му пада до -7.7%. Последното число показва колко голяма е необходимостта от набиране на средства в случай на неблагоприятно развитие на икономиката, срив в жилищните цени и увеличаване на безработицата.

Слабите резултати водят до редица мерки, които регулаторът е предписал на Инвестбанк. Тя ще трябва да увеличи капитала си с 20 млн. лв. до април 2017 година, което е отговорност на акционерите, основният от които е Петя Славова. Те няма да си разпределят дивиденти и ще насочат цялата печалба към покриване на загубите. Според отчета на Инвестбанк за полугодието на тази година положителният финансов резултат е в размер на 8.9 млн. лв. след провизии.

Тъй като през настоящата година е извършвала активни действия по закриване на експозиции, чийто ефект намалява корекциите с 39 млн. лв. и допълнително е начислявала провизии за 6.3 млн. лв., това облекчава състоянието на банката, но не достатъчно.

Регулаторът изисква от нея да намали рисковите си експозиции със 134 млн., за да освободи 18 млн. лв. капитал. Това означава продажба на кредитни портфейли. В прессъобщението си по повод на резултатите от AQR-а от Инвестбанк посочват, че в периода януари 2014 - юни 2016 година банката е отпуснала нови кредити за 525 млн. лв., а обемът на необслужваните задължения е 7.48%.

Банката трябва да свие административните си разходи, които към края на миналата година са 70% от общите приходи, до 49% в края на 2018 година. Ще трябва да се разработи и прилага вътрешен модел за колективно провизиране, става ясно още от начертаните мерки. Това е и забележка, често отправяна от одиторите й, като досега от Инвестбанк обясняваха, че поради малкия й портфейл тя успешно може да следи експозициите си и да начислява само индивидуални провизии. Към управителния съвет на институцията ще бъде създаден комитет, който да следи как се изпълняват набелязаните мерки.

Инвестбанк бе една от трите институции, в които прегледат на качеството на активите бе извършен от френската компания Mazars. Другите две бяха ПИБ и Българо-американска кредитна банка.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...