До средата на 2015 г. ще бъдат инвестирани общо над 110 млн. лева в проекти за устойчиво градско развитие. Това предвиждат параметрите на подписаното споразумение между Европейската инвестиционна банка – като Холдингов фонд по инициативата JESSICA (Съвместна европейска инициатива за устойчиви инвестиции в градските райони) за България, и Регионалния фонд за градско развитие АД (РФГР) – с водещ акционер Societe Generale Експресбанк и акционери финансова компания Елана и Balkan Advisors. Параметрите на споразумението бяха представени на среща в Областна администрация-Плевен.
По силата на споразумението РФГР АД получава мандат за управление на 36,9 млн. лева от ресурса на Холдинговия фонд, а водещият партньор във фонда - Societe
Generale Експресбанк поема ангажимент да съфинансира проектите на фонда с двойно по-голяма сума - 73,8 млн. лева, информират от ОПРР.
По време на форума беше разяснено, че фондът ще финансира проекти на общини, частни инвеститори и публично-частни партньорства в шестте големи града на България - Бургас, Варна, Русе, Плевен, Пловдив и Стара Загора. Това ще се случи основно чрез заеми, но в някои случаи може да бъде направено и чрез дялово участие. Като удачни примери за потенциални за финансиране проекти бяха посочени обновяване на социална инфраструктура, проекти за подобряване на физическата среда и превенция на риска, системи за устойчива градска мобилност.
"България се гордее с едни от най-старите европейски градове. Чрез своята програма JESSICA Европейската комисия предлага иновативни финансови решения за съвременното им облагородяване. С подписването на това споразумение РФГР получи възможност да финансира реализирането на проекти, с помощта на които, да развием скрития потенциал на нашите градове и да покажем техния заслужен облик”, заяви Мартин Заимов – Изпълнителен директор Регионален фонд за градско развитие АД.
"Публично-частните партньорства обединяват експертизата на специалистите от администрацията и гъвкавостта на предприемачите. Формулата на JESSICA гарантира и устойчивост на реализираните проекти, тъй като изисква от тях възвръщаемост на вложените средства", добави кметът на град Плевен, доц. Д-р Димитър Стойков.
По време на събитието регионалният министър Лиляна Павлова подчерта, че според нея общините ще натрупат полезен опит за следващия програмен период в ЕС, когато особено важни ще бъдат инструментите за финансов инженеринг при привличане на европейски средства. Тя се надява, че до месец-два парламентът ще приеме новия закон за публично-частното партньорство, който ще урегулира и постави на здрава основа полезното взаимодействие между местната власт и бизнеса.