Инвестиционни посредници алармират, че основният индекс на Българската фондова борса (БФБ) SOFIX се е свил със 7,8% от началото на 2015 г. и е „най-зле представящият се в Европа“. Според тях януари месец насам се наблюдава загуба на доверие на капиталовия пазар у нас.
“Категорично считаме, че основните причини за негативното представяне на капиталовия пазар са новоприетия Закон за собствеността и ползването на земеделските земи, предложените промените в пенсионното законодателство и фалитът на Корпоративна търговска банка”, посочват в свое писмо от Българската асоциация на лицензираните инвестиционни посредници (БАЛИП).
Според представителите на организацията именно тези са причините са спад на основният борсов измерител SOFIX със 7,8 на сто. Те припомнят, че за последната година той се е свил общо с 20 на сто.
“В пряка връзка с това са негативните последици за всички инвеститори чрез загубата на над 500 млн. лева пазарна капитализация от началото на годината”, допълват от БАЛИП. “Показателни са и данните за чуждестранните портфейлни инвестиции в акции, които до септември 2014 г. се свиват с 50 млн. лв. и достигат най-ниското си ниво за 10 години назад, считано от 2004 г.”, се казва още в писмото.
Инвестиционните посредници посочват, че всичко това е поставило БФБ на последно място в Европа, дори след финансовите пазари на Гърция и Русия. Те допълват, че чуждестранните граждани и фирми трайно са загубили интерес към инвестиции в България.
От асоциацията посочват, че при тези условия цената на приватизацията на Българската фондова борса – София АД и на Централен депозитар АД ще бъде намалена.
„Апелираме за спешни мерки с цел повишаване доверието на инвеститорите, между които – да се изготвят оценки за въздействието на всички бъдещи нормативни документи, касаещи капиталовия пазар, да бъдат приети промени в Закон за собствеността и ползването на земеделските земи, които да изключат от ограниченията публичните дружества или да бъдат приети рестрикции само по отношение на мажоритарни собственици от зони с преференциален данъчен режим, и не на последно място – да стартират процедурите по набиране на средства чрез приватизация през БФБ-София на миноритарни държавни дялове“, завършват от БАЛИП.