Няма допълнителни пари за вдигане на пенсии в момента. Това заяви вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков в предаването "Седмицата" по Дарик радио. Той припомни, че за промени в пенсиите може да се говори в средата на годината, но това в никакъв случай няма да означава индексация на всички пенсии. Ще се помисли за увеличаване само на вдовишките пенсии и на хората над 70-75 г.
Ако има пари, може да се вдигнат част от пенсиите, но пари може и да няма. В никакъв случай няма да изкривяваме осигурителния модел, а ако има пари, ще подкрепим най-уязвимите групи, каза още Дянков. По думите му най-възрастните хора са ощетени при осигуряването си още пред 1989 г. и затова получават по-ниски пенсии.
Доходите в една част от хората се увеличават - средната заплата например се е увеличила с 9%, коментира вицепремиерът. Той добави, че "трябва да правим неща, които можем да си позволим" и обясни, че за увеличение на минималната заплата не може да се говори.
Помолен за коментар на исканията на социалния министър за увеличение на минималната работна заплата, Дянков отговори: За радост, в този кабинет има и здравомислещи министри.
В България вече гръцкият сценарий е невъзможен. Дянков призова хората да започнат да харчат спестяванията си, както прави и държавата, за да подкрепят икономиката.
Изследването на Световната банка е правено в края на 2009 г. и началото на 2010 г., когато беше най-тежкият период на кризата. Естествено е, че когато попитат хората ще ви намалеят ли доходите, те да отговорят положително. Това обаче не е реална статистика, категоричен бе Дянков.
Той се обяви за презониране на столицата и други големи градов и беше категоричен, че в никакъв случай няма да допусне данъчни преференции за части от България, информира Dariknews.bg.
Според финансовия министър преместването на държавни структури в страната е напълно обосновано. Той допълни, че така ще бъде и икономически по-добре обосновано построяването на магистралите.