Индексът на мениджърските поръчки в Китай може да се покачи през октомври

28.10.2015 | 14:59
по статията работи: Даниел Василев
Ръстът му ще е маргинален и идва на фона на улесняване на паричната политика в страната
Индексът на мениджърските поръчки в Китай може да се покачи през октомври
Снимка: Sxc.hu

Индустриалното производство най-вероятно ще регистрира лек растеж през октомври според двадесет икономисти, анкетирани от Reuters. Въпреки това покачването няма да бъде драстично, коментират анкетираните. Според тях официалният съставен индекс на мениджърските поръчки (PMI) в страната ще нарасне до 50 пункта през месец октомври спрямо 49,8 пункта през септември тази година. Това е границата, която разделя икономическия растеж (над 50 пункта) от контракцията (под 50 пункта) на месечна база.

Мерките за стимулиране на икономиката започнаха да набират инерция през октомври, като се отразиха в най-голяма степен на големите и държавните фабрики“, коментира Жанг Ипинг, пазарен анализатор в Merchants Securities.

Производствената активност в страната регистрира спад през септември за втори пореден месец, въпреки че темпът на забавяне беше по-нисък спрямо месец по-рано. Някои анализатори изтъкват, че лекото покачване е резултат от политиката на Народната банка на Китай, целяща да стимулира икономическия растеж в страната. През третото тримесечие той се забави до 6,9% и за пръв път през последните 7 години регистрира по-слабо представяне от 7% покачване на годишна база, което в петък подтикна централната банка на страната да намали задължителните резерви по депозитите, както и лихвения процент в страната за шести пореден път в рамките на последната година. Икономисти коментираха, че този ход може да се отрази позитивно върху икономическото представяне на страната в краткосрочен план, но предупреждават, че подобни мерки задействат бизнес цикъла и създават опасност от надуване на още балони в стопанството на Китай.

Сред другите мерки, които Пекин предприе, за да увеличи брутния вътрешен продукт в страната, бяха увеличаване на разходите за инфраструктура, които подпомогнаха покачването на цените на имотите, но не са обърнали сриващия се жилищен пазар в страната. Икономисти напомнят, че сривът на пазара на имотите в Китай беше резултат от спукването на балона на него.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 09.01   475 г. – Император Зенон е изгонен от Константинопол. 1317 г. – Филип V е коронован за крал на Франция. 1349 г. – Под претекст, че са носители на чума,...