Предварителните данни за съставния индекс на мениджърските поръчки в еврозоната за февруари, изготвян от Markit, показват, че той регистрира спада до най-ниската си стойност за последните 13 месеца, изгубвайки 0,9 пункта спрямо януари до 52,7 пункта през февруари. Така той следва тенденцията на понижение на поръчките във валутния съюз, които намаляват за трети пореден месец, отбелязват анализаторите от агенцията. Те напомнят още, че през февруари се наблюдава най-ниското покачване на броя на новите фирми за последните 12 месеца.
Данните за февруари сочат, че индустриалното производство в еврозоната също се забавя, като при него темпът на нарастване е достигнал най-ниската си стойност от месец декември 2014 г. Производственият индекс на мениджърските поръчки през месеца достига едва 51 пункта – с 1,3 пункта по-ниска стойност, отолкото беше през предходния месец. Така той дава негативни индикатори за състоянието на индустрията в страните от валутния съюз, въпреки че все пак успява да се задържи над границата от 50 пункта, която разделя нарастването от контракцията.
От Markit посочват, че спадът на PMI на месечна основа се е отразил на цените, които бележат срив с най-скоростния си темп от юли 2009 г., а срокът за осъществяване на доставките – бенчмарков индикатор за икономическата активност – показва, че веригата за доставки в 19-те икономики е в най-слабото си състояние от юли 2013 г.
Въпреки че в абсолютна стойност индексът на мениджърските поръчки в сектора на услугите се задържа на по-високото равнище от 53 пункта, спадайки с 0,6 пункта спрямо януари, той достига до най-ниската си стойност за последните 13 месеца. Причината за това е резкият спад на доверието, в резултат на който анализаторите очакват и през идните месеци индексът да се задържи на относително ниско равнище.
Анализът по отделни държави показва, че Франция и Германия се намират в две противоположни състояния. Докато във Франция индексът на мениджърските поръчки бележи спад под 50 пункта за пръв път от януари 2015 г., PMI на Германия бележи растеж, макар и с най-ниския си темп за последните 7 месеца. Двигател на покачването е секторът на услугите, който компенсира за спада на индустриалното производство в страната. В останалите държави от валутния блок PMI нараства най-бавно за последните 12 месеца.