Във вторник Индия изстреля първия си космически кораб на мисия до Марс. С тази сложна мисия страната се надява да демонстрира пред света напредъка си в областта на космическите междупланетни пътувания.
1350-килограмовият апарат Mangalyaan бе изстреляна с ракетата-носител PSLV-XL от центъра Сатиш Даван, разположен на източния остров Шрихарикота. Той ще бъде насочен по елиптична орбита около Земята, където след серия от маневри и кратки пускания на двигателя ще бъде запратен към Марс.
Mangalyaan, което на хинди означава „марсиански съд“, ще измине близо 780 млн. километра за период от 300 земни дни. По план той трябва да застане в околомарсианска орбита през следващия септември. Там той ще изследва атмосферата и повърхността на планетата. Най-голямото предизвикателство пред индийския екип ще бъде навигирането на кораба по пътя му към Червената планета.
С Mangalyaan Индия се опитва да стане четвъртият голям играч след СССР, САЩ и Европа, който успява да изпрати кораб до Марс.
Мисията до Марс предизвика сериозна вътрешна полемика. Индийската държава отнесе критики, че харчи милиони долари за космическа програма, докато огромен процент от нейните граждани (понастоящем 1,2 млрд. души) живеят в ужасяваща мизерия.
Основните аргументи на защитниците на мисията до Марс бяха, че с подобни програми се дава работа на висококвалифицирани индийски учени и инженери. Отделно изследването на Космоса води до разработки, които биха спомогнали за практическото решаване на проблеми на Земята.
И наистина, десетилетия на космически изследвания дадоха на Индия сателити и нови системи за комуникация, които помагат за решаването належащи проблеми като откриване на рибните пасажи в морето и прогнозиране на опасни бури и наводнения, застрашаващи живота на мнозина индийци.