Индустриалното производство в САЩ нарасна слабо през септември, което е сигнал за известно ускоряване на икономическия растеж през третото тримесечие, но при липсата на все още ясни индикации за съвземане на изпитващата проблеми промишленост през втората половина на годината
Индустриалното производство нарасна през септември с 0,1% на месечна база, съвпадайки с осреднената прогноза на финансовите пазари, но след негов спад с 0,5% през август (низходяща ревизия от понижение с 0,4%), показват данни на Федералния резерв.
Минно-добивната промишленост се повиши с 0,4% след понижение с 1,0% през август, подобрявайки се за четвърти от последните пет месеца, докато производството в сектора на комуналните услуги се сви с 1% след понижение с 0,3% през предходния месец.
В същото време промишленото производство, което е най-важната и най-внимателно следена компонента, тъй като формира почти три-четвърти от общото индустриално производство, нарасна през септември с 0,2% при очаквания за стагнация спрямо август, когато производството се понижи с 0,5% (низходяща ревизия от понижение с 0,4%). Това представлява подобрение на промишления сектор за трети от последните четири месеца, което сякаш е знак, че промишлените предприятия може би опитват да си стъпят на краката през втората половина на годината.
Трябва да се има предвид, че промишленото производство, което генерира около 12% от общия икономически растеж в САЩ, беше засегнато сериозно през голяма част от предходната и през първата половина на настоящата година от слабостта в енергийния сектор в резултат на драматичния спад на петролните цени, от силният долар, който направи американския експорт по-скъп за потребителите зад граница и от мудния икономически растеж в световен план.
Натовареността на индустриалните производствени мощности се повиши през септември до 75,4% от 75,3% през август (низходяща ревизия от 75,5%). Федералният резерв следи данните за натовареността на производствените мощности като мерило за размера на "свободния" капацитет в икономиката на САЩ и до каква степен може да се ускори икономическия растеж без това да предизвика по-сериозен инфлационен натиск.