Индустриалното производство във Франция нарасна през март доста по-силно от очакваното, компенсирайки напълно спада от предходния месец, като в същото време френският търговски дефицит се сви с повече от един милиард евро, съобщава БНР.
Индустриалното производство във втората по сила икономика от еврозоната се повиши през март с 2,0% на месечна база след спад с 1,7% през февруари, отбелязвайки най-солиден растеж от ноември 2016-а година, докато осреднена прогноза на финансовите пазари беше за доста по-сдържан отскок с едно на сто.
В основата на доста по-силните данни е солидното нарастване с 2,5% на промишленото производство след негово понижение с 0,7% месец по-рано при очаквания за по-слаб растеж с 0,9 на сто.
Промишленият подем през март се дължи на повишение с 5,2% на производството на автомобили и на ръст с 12,5% при производството на машини и оборудване. На другия полюс е строителното производство, което се сви през март с 5,1%, следвайки скок с 5,4% през февруари.
На годишна база растежът на френското индустриално производство се ускори до 2,0% от 0,7% през февруари, докато промишленото производство скочи с цели 3,5% след свиване с 0,6% през предходния месец.
В същото време търговският дефицит на Франция се сви изненадващо рязко през март благодарение на солиден ръст на износа, показват данни на френските митници. Дефицитът в международната търговия на втората по сила икономика в еврозоната се сви през март до 5,353 млрд. евро спрямо дефицит за 6,432 млрд. евро месец по-рано и при очаквания за по-слабо негово подобрение до около 6,0 млрд. евро.
Трябва обаче да се има предвид, че Франция се намира в непрекъснат търговски дефицит от май 2004 година насам. По-силното от очакваното свиване на дефицита се дължи на скок на експорта с 3,8% спрямо февруари,когато износът нарасна с 1,6 на сто, докато вносът се повиши с 0,8% след спад с 2,3% месец по-рано.
Въпреки по-добрите данни за март, общият търговски дефицит на Франция през първото тримесечие се разшири до 19,9 млрд. евро от 13,4 млрд. евро през четвъртото тримесечие на 2016-а година, като това е вторият най-голям в историята дефицит след този, отчетен през първото тримесечие на 2011-а година (дефицит от 20,2 млрд. евро).
В рамките на първите три месеца на годината френският износ се сви с 3,8%, докато вносът нарасна с 1,4 на сто.