Инженери, мениджъри и занаятчии- най-търсени у нас

30.05.2011 | 17:21
по статията работи:
Най-сериозният проблем пред работодателите е, че не могат да намерят подходящи кандидати за предлаганата от тях длъжност, сочи изследване на "Менпауър"
Инженери, мениджъри и занаятчии- най-търсени у нас

42% от работодателите в България имат трудности да попълнят важни позиции в своята организация, сочи изследване на "Менпауър". В България най-трудно се намират квалифицирани инженери, мениджъри и ръководни кадри и занаятчии.

По данни на Агенцията по заетостта обаче в бюрата по труда най-търсени са сервитьорите, барманите, готвачите, шивачите, секретарките, юристите и продавачите, информира Дневник.bg.

Най-сериозният проблем пред работодателите е, че не могат да намерят подходящи кандидати за предлаганата от тях длъжност. С това се сблъскват цели 55 на сто от фирмите. Липсата на опит на кандидатите за работа е проблем за 44 на сто от работодателите. В класацията следват нуждата от конкретни технически умения и бизнес знания. С изискването за по-високо заплащане от предлаганото се сблъскват 20 на сто от фирмите, които се нуждаят от квалифициран експерт.

Едни от най-честите решения, които работодателите в България използват, за да преодолеят тези трудности, са да назначават служители, които в момента нямат уменията за позицията, но имат потенциал за развитие. Към това прибягват близо 60 на сто от тях. Друга голяма група фирми предоставят допълнителни обучения на настоящите си служители или променят стратегията си за подбор на персонал, информира Dariknews.bg.

В 21 изследвани държави от Европа, Близкия изток и Африка един на всеки четири работодатели изпитва трудности да попълни работни позиции поради липса на таланти, което е с три процентни пункта повече от 2010 г. и най-висок от 2008 г. насам. Държавите, които изпитват най-големи трудности да намерят таланти и да запълнят свободните си позиции, са Румъния (53%), Турция (48%), Швейцария (46%) и България (42%). Най-малко трудности с недостига на таланти изпитват Полша (4%), Ирландия (5%), Норвегия (9%) и Испания (11%).

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...