Инспекцията по труда: Минимум двойно се заплаща работата по Великден

12.04.2023 | 11:35
по статията работи: econ.bg
И четирите почивни дни за Великден са официални празници според Кодекса на труда и за работата през тях работодателят дължи минимум двойно увеличение, припомнят от пресцентъра на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“
Инспекцията по труда: Минимум двойно се заплаща работата по Великден
Снимка: Пресцентър на ИАНМСП

И четирите почивни дни за Великден са официални празници според Кодекса на труда и за работата през тях работодателят дължи минимум двойно увеличение, припомнят от пресцентъра на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ (ГИТ). Ако положеният труд в тези дни е и извънреден, той също се заплаща със 100% увеличение.

За работещите при ненормиран работен ден или при подневно отчитане на работното време, трудът, положен по време на официални празници, както и в почивни и неприсъствени дни, винаги е и извънреден. Извънредният труд се възлага задължително със заповед на работодателя, с която работниците трябва да бъдат запознати най-малко 24 часа преди началото на полагането му, посочват от ГИТ.

За работещите по график, при сумирано изчисляване на работното време, работата на официален празник не е извънреден труд и тяхната надница следва да бъде увеличена само със 100%.

Предстоящите официални празници според Кодекса на труда са Великден (14.04 – 17.04.2023 г.), 1 май (Ден на труда), 6 май (Гергьовден) и 24 май (Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност).

За разлика от Великден, за честването на който и четирите дни са определени като празнични, при останалите празници е регламентирано, че ако съвпадат със събота и/или неделя, първият или първите два работни дни след тях са неприсъствени. 

Неприсъствен, например, ще бъде 8 май 2023 г. (понеделник), тъй като празничният 6 май е в събота. При работа в неприсъствен ден, както и в почивен, с увеличение се заплаща единствено извънредният труд, и то със 75%.

Инспекцията по труда обръща внимание, че в Кодекса на труда са определени минималното увеличение на възнаграждението при работа в празнични и почивни дни. Законодателството не ограничава желанието на работодателя да определи по-висок процент на увеличението. Такъв може да бъде регламентиран и в индивидуалните или в колективните трудови договори. 

За да защитят своите трудови права в най-пълна степен Инспекцията по труда съветва работниците и служителите да разполагат с писмени доказателства, че са полагали труд в празничните и неприсъствените дни, каквито са заповедта за възлагане на извънреден труд или поименният график. 

В началото на февруари ГИТ обявиха, че са констатирали за година общо 191 200 нарушения на трудовото законодателство. Нарушенията по заплащането на труда остават най-честите от всички, свързани с изпълнението на трудовите правоотношения – 21 701, съобщиха тогава от ГИТ.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....