Инспекцията по труда отчете 212 хил. нарушения през миналата година

28.04.2017 | 15:05
по статията работи: econ.bg
За отстраняването на всяко нарушение са предприети принудителни административни мерки. Издадените задължителни за изпълнение предписания са почти 204 хиляди
Инспекцията по труда отчете 212 хил. нарушения през миналата година
Снимка: БГНЕС

През 2016 г. контролните органи на ГИТ са извършили над 48 000 проверки в 39 300 предприятия с почти 1,57 млн. наети в тях. Установени са над 212 000 нарушения, от които свързаните с осигуряването на здраве и безопасност при работа са били 99 700, а тези по трудовите правоотношения - 112 000. 

Това съобщиха от пресцентъра на Главната инспекция по труда /ГИТ/ в Световния ден по безопасност и здраве при работа.

За отстраняването на всяко нарушение са предприети принудителни административни мерки. Издадените задължителни за изпълнение предписания са почти 204 000. 

Над 500 са актовете за спиране на машини, обекти, работни места и за въвеждане на специален режим при невъзможност за спиране, когато животът и здравето на работещите са били пряко застрашени. Издадените актове за установяване на административно нарушение са 9200, а сумата на влезлите в сила наказателни постановления - 9,65 млн. лева.

Случаите на работа без сключен писмен трудов договор са 2830.

Всяко установено и отстранено след намесата на инспекторите по труда нарушение може да се приеме като евентуално предотвратяване на трудова злополука, в което се изразява превантивният ефект от контролната дейност на Агенцията, посочват от ГИТ. 

През последните 20 години резултатите от тази дейност показват подобряване условията на труд чрез подобряване на качеството на оценката на риска, въвеждането на нови технологии, инвестиции в колективни средства за защита, осигуряване на лични предпазни средства, се казва в съобщението. 

От ГИТ припомнят, че оптимизирането на събирането и използването на данни по безопасност и здраве при работа е темата, която Международната организация на труда е определила за отбелязването на Световния ден по безопасност и здраве при работа през 2017 г. 

Така МОТ фокусира вниманието върху необходимостта държавите да подобрят своя капацитет при събирането и използването на точни данни за безопасност и здраве при работа. 

Още преди определяне на темата на Световния ден по безопасност и здраве при работа през 2017 г., ИА ГИТ започна проект "Оптимизация и иновации в ИА ГИТ", като целта е да бъде изготвен риск-регистър на обектите на контрол, на базата на методиката, което ще насочи контролната дейност на Инспекцията приоритетно към най-рисковите предприятия, отбелязват от трудовата инспекция. 

У нас в дългосрочен период се отчита намаляване броя на трудовите злополуки. През 2016 г. инцидентите на работното място са били общо 2257, от които 71 - с фатален изход, според оперативните данни на НОИ, където те се регистрират. За сравнение броят им през 2015 г. е бил съответно 2384 и 85, припомнят от ГИТ.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...