Интерконекторната газова връзка между България и Гърция ще е факт, при това скоро. Тоза заяви гръцкият външен министър Никос Кодзияс по време на работното си посещение в България.
„Лично аз съм се ангажирал с този въпрос. Имаме голямо доверие в този проект, който е не само икономически изгоден, но и обезпечава енергийната сигурност на региона и на ЕС“, каза Кодзияс.
По думите му скоро ще бъде подписано окончателното инвестиционно решение за тази връзка.
Гръцкият дипломат изтъкна, че е от належаща необходимост изграждането на Вертикалния газов коридор тъй като той е от голямо значение за стабилността на целия регион.
По думите на българския му колега – външният министър Данаил Митов, енергийната диверсификация и сигурност на ЕС започват от интерконективността между България и Гърция. Митов отбеляза, че това е основен приоритет за страната ни и очакваме той да бъде поддържан като основен приоритет и в рамките на ЕС.
Митов потвърди последователната подкрепа на България за всички инициативи, насочени към укрепване на енергийната сигурност на страните от региона на Югоизточна Европа, както и на целия ЕС.
„Нашата страна има интерес и участва в реализацията на стратегическите инициативи на ЕС за изграждане на необходимата инфраструктура и разнообразяване на енергийните доставки – Южния газов коридор, междусистемните връзки по оста Север–Юг, инициативата за „Вертикален газов коридор", достъпа до втечнен природен газ, както и за реверсивен пренос на енергийни потоци от Източна и Централна Европа. За българската страна идеята за реализиране на Вертикален газов коридор съдържа най-сериозен потенциал за енергийната сигурност на Югоизточна Европа и ЕС като цяло“, заяви българският външен министър.
На двустранните разговори, както и на последвалата пресконференция пред медиите не бе подмината и двустранното икономическо сътрудничество, както и финансовата криза в Гърция и задънената улица в преговорите между Атина и кредиторите.
Митов посочи, че търговският стокообмен между България и Гърция е над 3 млрд. евро, а южната ни съседка е на едно от първите места по инвестиции и участие в банковия сектор в България.
„В този контекст българската страна е заинтересована от намирането на взаимно приемливо решение между Гърция и международните й финансови партньори, което да изведе нашата съседка отново на пътя на устойчивото развитие и просперитета", посочи Даниел Митов.
Гръцкият му колега обаче избегна въпрос за хода на преговорите с МВФ, ЕК и Световната банка като заяви, че е практика, когато министърът пътува, да не коментира хода на преговорите, информира „Стандарт“. „Разбирам, че преговорите са част от публичната дипломация, но не и от моята публична дипломация", отсече Кодзияс.
Митов отново изтъкна, че България се надява да бъде постигнат компромис между Атина и кредиторите.