Интернет пазарът затваря скъпи магазини във В. Търново

21.09.2010 | 10:39
по статията работи:
На болярския град му липсват магазини, в които да се предлагат много неща на едно място, смята студентка
Интернет пазарът затваря скъпи магазини във В. Търново

Все повече търновци предпочитат да пазаруват в Интернет, като по този начин спестяват много време и пари, показа репортерска проверка. Особено в кризата, виртуалните витрини са много по-предпочитани, тъй като стоките там са по-евтини. В повечето случаи те са маркови, но са на по-поносими цени, защото собствениците на сайтове, които продават продуктите си чрез Мрежата, не плащат заплати и осигуровки на продавачки, скъпи наеми за помещения, складове и прочие. Доставката почти винаги е за сметка на купувача и въпреки това стоката остава евтина.

„Повече от година вече разчитам да пълня гардероба си с дрехи, купени по Интернет. Видях от мои колежки и в началото бях доста резервирана, но се оказа, че това е най-удобният начин за мен", споделя 21-годишната студентка от ВТУ „Св. св. Кирил и Методий" Ина Истаткова. Тя разказва, че по пазаруването се запалила от нейни колеги, които постоянно поръчвали, и от многобройните реклами във Facebook.

След като направила първата си поръчка на апарат за мобилен телефон и той пристигнал с куриер на посочения адрес, Ина останала много доволна и така започнала шопинг манията си. След това заявките последвали една след друга - втори телефон, дрехи, дори преса за коса.

„Цените са повече от изгодни. Отделям около час, за да разгледам сайтовете, и винаги има какво да си харесам. Само час, а ако тръгна по магазините в Търново, първо, трябва да избягам от лекции, и второ, да се прибера с болка в краката от дългото обикаляне", прави равносметка тя.

Според студентката, на болярския град му липсват магазини, в които да се предлагат много неща на едно място - от козметика до палта. Дори и молът за нея не е най-удачният вариант, защото пак се обикаля от магазин в магазин. До там пък трябва да стигне с такси или автобус, защото е на другия край.

На Велико Търново му липсват и магазини за марково бельо, часовници и други стоки, които са налични в интернет. От няколко дни Ина се радва и на новия си лаптоп, който също е купен от сайт.

„Такава цена не бих намерила във В. Търново, ако ще цяла седмица да обикалям", категорична е девойката. Хубавото на сайтовете е, че там можеш да прочетеш детайлно характеристиките на даден продукт, да зададеш въпрос и да четеш коментарите във форума.

„Много пъти ми се е случвало да попадам при намръщени продавачи, на които да им вадя думите с ченгел от устата, и много се дразня", оплаква се студентката и добавя, че повечето нейни познати вече въобще не се разхождат по търновските магазини, където не знаят как да примамват клиентите си.

„Положението с интернет пазаруването в България е на отлично ниво от няколко години. Това е благодарение на новия Закон за защита на потребителя и ясните правила, които са формулирани в него, а и желанието на търговците да наложат и докажат, че този метод на пазаруване е също толкова сигурен, колкото в реалните магазини, като се пести време и не малко средства", каза специално за в. "Борба" Теодор Павлович, собственик на първия електронен хипермаркет у нас Get.bg. Той съобщи, че с този бизнес се занимава вече десет години и разчита както на редовни клиенти, така и на нови, които стигат до него благодарение на рекламата в онлайн медиите и добрите отзиви на клиентите.

„Сега, в период на криза, все повече хора търсят по-изгодни цени и успяват да намерят. Същевременно все повече имат достъп до Интернет, така че кризата не влияе толкова много на онлайн пазаруването, за разлика от ваши магазини, които виждам, че вече не работят. От началото на тази година имаме над 2000 редовни клиенти от Велико Търново - това са хора с повече от една покупка. Още няколко хиляди са тези, които през настоящата година са закупили само един продукт", коментира още търговецът и посочва, че има безброй сайтове като неговия.

Наблюдението му за най-купуваните стоки от Велико Търново са за парфюмерия, мобилни телефони и битова електроника, като броят на клиентите расте с всеки изминал месец.

Виртуалната търговия придобива все по-големи размери, защото е по-евтина, освен за клиентите, и за тези, които са решили да въртят бизнес. Дори да има голям оборот, интернет магазинът няма нужда от място, където да държи стоката, която продава. Собственикът просто подписва договор с дистрибутор или с производителя на дадена стока или марка стоки, по силата на който магазинът препраща към тях поръчките, които клиентите правят през сайта, и продуктите се изпращат директно от склада на дистрибутора или производителя. Хубавото е, че продуктът може да бъде върнат. Отделно от това са въведени мерки за конфиденциалност.

„Разкарвам всякакви пратки. На листа пише адресът и например „техника" или пък „дрехи". Запечатан е двойно и винаги се закарва на поръчителя", обяснява Иван Тумбев, който работи в куриерска фирма. „Дори да сте си поръчали еротично бельо, никой и по никакъв начин не може да разбере, че в плика е точно това", категоричен е разносвачът.

Онлайн търговията съвсем не е табу или нещо, което се случва зад кулисите. Сайтовете също са в обхвата на Закона за защита на потребителите и се проверяват от ресорна комисия. Всяка година и европейският орган за контрол извършва проверки на всички такива сайтове в страните членки. 12 български уебсайта, които търгуват с електронни стоки, са сред изрядните е-търговци в Европа, проверени в рамките на кампания за внезапни проверки. По данни на Европейската потребителска консултативна група, публикувани вчера на официалния им сайт - от 369 първоначално проверени сайта 310, или 84%, в момента изпълняват общоевропейските правила за защита на потребителите.

Интернет пазаруването обаче си има и своите минуси - купувачът харчи с по-голяма скорост за единица време, невинаги може да улучи размера или цвета, който търси.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 11.11   307 г. – Лициний става римски император. 1572 г. – Датският астроном Тихо Брахе открива свръхнова в съзвездието Касиопея. 1611 г. – Сключен е...