Растежът на потребителските цени в еврозоната се ускори през октомври до двегодишен връх благодарение на по-високи цени на услугите и по-сдържано намаляване на енергийните цени, но все още инфлацията в региона остава далеч по целевото ниво на Европейската централна банка, показват окончателни данни на Евростат.
Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши през октомври с 0,2% на месечна база след скок с 0,4% през септември.
На годишна база потребителската инфлация нарасна с 0,5% след повишение с 0,4% месец по-рано, потвърждавайки предварителната оценка на Евростат. Въпреки че това е най-солидното повишение на потребителските цени в еврозоната от юни 2014-а година, инфлацията в региона продължава да задържа далeч под средносрочното целево ниво от на ЕЦБ от 2 на сто.
Цените на услугите нарастват за трети пореден месец с 1,1% на годишна база, цените на храни, алкохол и тютюневи изделия се повишават с 0,4%, докато енергийните цени се понижиха с едва 0,9% след спад с 3% месец по-рано.
Основната инфлация (изключвайки цените на енергията и на храните) обаче нарасна през октомври с 0,1% на месечна база и се забави на годишна база до 0,7% от 0,8% през септември, което е сигнал, че икономическият растеж в региона е все още прекалено слаб, за да провокира увеличаване на вътрешния инфлационен натиск.
Графика на годишна инфлация в ЕС през октомври
Потребителската инфлация в целия Европейски съюз също нарасна през октомври с 0,5% на годишна база след повишение с 0,4% през септември.
Шест от 28-те страни - членки имат отрицателно ниво на инфлацията през октомври. Най-солидна е дефлацията в България и Кипър, като индексът на потребителските цени и в двете държави се понижава с 1 на сто. Най-висока е инфлацията в Белгия (повишение с 1,9%) и в Австрия (повишение с 1,4%).