Автор на статията: Ивелина Георгиева ( ivelina.georgieva@3bay.bg )
През 2012 година еврото ще се обезцени, инфлацията ще се увеличи. Това ще направи годината още по-тежка в сравнение с тази. Песимистичната прогноза направи днес Георги Чернев, председател на Софийската търговско-промишлена камара.
Икономистът смята, че еврото няма да изчезне от обращение догодина, защото процесът по въвеждането му е една година и толкова ще трае и процесът на излизането му от употреба. Обезценяването на
еврото щяло да окаже влияние и върху българския лев.
"През 2013 година нещата ще станат още по-сложни, защото налице ще е натрупана инфлация от 2012 година и евентуално ефектът от възможна процедура за излизане на еврото от обращение, заяви Чернев.
Според него това ще повлияе отрицателно върху европейските икономики и предизвикателствата пред управлението на страните ще са големи.
Специално за България трябва да се мисли по линия на засилване на износа, засилване на вътрешното потребление и на привличането на чужди инвестиции, препоръча Чернев.
От Софийската търговско-промишлена палата предлагат е да се създаде експертен борд от представителите на браншовите организации, предаде iNnews.bg.
За да се излезе от тежката ситуация, Чернев препоръча на премиера и министрите да се срещат всяка сутрин с представителите на браншовите организации, докато не започнат да се взимат решения, които да стигнат по най-бързия начин до икономиката.
В момента в почти всички отрасли има сериозен спад на оборотите. Чернев даде за пример бранша на златарите, които отчитат спад на оборота си за 2011 година от 90% спрямо 2008 година. В туризма също има спадане на оборотите, а в някои от секторите дори са замрели.
Според Чернев инвестиционният поток е отишъл в Китай и региона, а дълговете са останали в Европа и САЩ. Затова ние трябва да се насочим към Китай, която има пари и възможности.
Лек противовес на това мнение е фактът, че през ноември преките чуждестранни инвестиции в Китай отчетоха свиване - за пръв път от две години насам.
За момента има напредък и се вижда, че Китай влиза леко в България под най-различна форма - с аренда на земи, ветрогенераторни паркове и завода за автомобили.
Сериозните пари са в китайската държава, тъй като там има огромно вътрешно потребление и много фирми са насочили бизнеса си натам. Заплатите в Китай вече са достигнали до 1000 долара на месец, твърди Чернев.