Информацията от банките е неясна, непълна и несъпоставима за потребителите

15.10.2009 | 12:54
по статията работи: econ.bg
Между 0,5 и 1% от кредита са предвидените обезщетения за банките при предсрочно погасяване
Информацията от банките е неясна, непълна и несъпоставима за потребителите

Законодателните промени относно правата на потребителите на финансови услуги трябваше да бъдат обсъдени днес в София. До реална дискусия обаче така и не се стигна, тъй като представителите на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма и на Асоциацията на банките, макар и поканени, не уважиха форума.

За да представи позицията на комисаря по защита на потребителите обаче, в "София Прес" днес присъстваше експертът Кръстьо Преславски от кабинета на Меглена Кунева. От неговото изложение стана ясно, че ЕК се грижи за правата на потребителите чрез Директивата за потребителските кредити, приета още през 2008 година. България трябва да имплементира текстовете на документа до 10 май 2010 година.

Целта на нормата е да направи по-ниски цените на финансовите услуги, да има по-голям избор на потребителите и да има по-голямо доверие в банковата сфера, коментира Преславски. С помощта на този нормативен акт клиентите ще могат лесно да се ориентират в условията на банките в общността и да вземат най-доброто за тях решение.

Преславски посочи, че проучване на ЕК показва, че кредитите в различните страни имат и различна цена - например във Финландия кредитът струва на потребителя 6%, а в Португалия - 12%. „Данните са отпреди финансовата криза, но погледнете съотношението", допълни той.

Според жалбите, които комисарят по защита на потребителите получава, европейците получават неясна, неточна и често погрешна информация от банките или други финансови институции. На практика не може да бъде направено сравнение между услугите, които предлагат различните банки. Не рядко и банките имат скрити такси, които стават явни за клиентите, но вече при сключени договори.

Относно възможността банките едностранно да променят условията в договора, тази практика не противоречи на европейското законодателство и за съжаление нищо не може да бъде направено в тази насока, въпреки подадените жалби, допълни още експертът.

Преславски цитира проучване, проведено в Германия от местна асоциация на потребителите. С помощта на мним клиент организацията е поискала консултация относно възможностите за вложения и инвестиции в 25 банки и финансови институции на територията на страната. "Шокиращо, но в 24 от тези институции мнимият клиент е получил непълна, неясна или дори невярна информация", коментира експертът. Той обясни този факт с "вродения конфликт на интереси" на банковите служители, които много често защитават интересите на банката, а не на клиентите.

Ето защо европейската директива се опитва да защити както интересите на вложителите, така и на банките. „Например, в документът е посочено, че при предсрочно погасяване на кредита, клиентите дължат „справедливо обезщетение" на банките", обясни Преславски.

Терминът "справедливото обезщетение" не е оставен на тълкувание, а обезщетението е лимитирано - между 0,5% и 1% от стойността на кредита, в зависимост от това какъв е срокът на предсрочното погасяване кредита.

Експертът препоръча още финансовите институции да провеждат обучение на своите клиенти. „При проведено изследване във Великобритания например, 23% от хората не могат да намерят услугите на водопроводчик при положение, че им предоставят на разположение справочник от рода „Жълти страници". Нещо повече 20% не могат да преценят кое е по-изгодно за тях - да получат 30 паунда или 10% от 350 паунда", коментира още Преславски.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...