Иран не пусна инспектори на МААЕ до военна база

22.02.2012 | 18:00
по статията работи: Елица Елефтерова
Остават съмненията, че иранската страна прикрива военни опити с ядрено оръжие
Иран не пусна инспектори на МААЕ до военна база
Снимка: Sxc.hu

Изпратените от Организацията на обединените нации (ООН) експерти, имащи за задача да инспектират ядрената програма на Иран, са заявили, че екипът им е бил спрян и не са успели да посетят важен военен обект.

Инспекторите, които са от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), са се опитали да изяснят дали са възможни военни измерения на иранската ядрена програма, но не са били допуснати до обекта, въпреки "интензивните им усилия", съобщава ВВС ("Би Би Си").

Според ООН липсата на прогрес се дължи изцяло на Иран, тъй като местните власти създават спънки и не позволяват реален достъп до реакторите, за които Техеран твърди, че се разработват и ползват за мирни цели. Не е бил позволен достъп конкретно до Парчин – военна база, за която се смята, че се използва за тестване на ядрено оръжие.

Съобщението на ООН е в пълен контраст с изявленията на Техеран. Според Иран сътрудничеството с МААЕ е ползотворно и дори, че е "на най-доброто възможно ниво". От Агенцията обаче заявяват, че след два дни преговори, екипът им се връща без документ, който да "изяснява нерешените въпроси" във връзка с ядрената програма на Техеран. Първият кръг от дискусии през януари също не постигна съществен резултат.

"Разочароващо е, че Иран не прие нашата молба да посетим Парчин", се казва в изявление на генералния директор на МААЕ Юкия Амано. Той подозира, че Парчин е място, където през последните няколко години се тестват ядрени оръжия.

Междувременно, пратеник на Иран до Виена, където е базирана МААЕ, заяви, че в Техеран очакват да се проведат допълнителни преговори с агенцията. Али Асгар Солтание, цитиран от иранската информационна агенция ISNA, заявяви, че последните дискусии са били интензивни, както и че разговорите ще продължат и в бъдеще.

Ядрената програма на Иран отдавна е източник на спорове и конфликти с ООН, като САЩ и ЕС вече са наложили рестриктивни мерки срещу Техеран точно заради тази програма. ЕС наложи ембарго върху вноса на ирански петрол, което засяга доставките след юли тази година.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...