Ирландия не е готова да приеме преговорите с Великобритания за напускане на Европейския съюз да преминат в следващата втора фаза идния месец, каза външният министър на страната Саймън Коувни, цитиран от "Ройтерс". "Да, всички искаме да преминем към втората фаза на преговорите за Брекзит, но сега не се намираме в ситуация, която да ни позволява това," обясни той пред журналисти.
"Има много сериозни проблеми, особено свързани с границата (между Великобритания и Ирландия), които трябва да се изяснят," добави първият ирландски дипломат преди среща с британския си колега Борис Джонсън. Освен това промяната в оношенията между ЕС (в частност Ирландия) и Великобритания би изисквала по-дълъг преходен период - "по-скоро четири или пет години, отколкото две", както иска Лондон, добави Коувни. "Не виждаме как можем да избегнем твърда граница," каза още той.
С думите си той взе страна в принципния спор между Лондон и Брюксел за това дали преговорите за бъдещите търговски отношения на Обединеното кралство със съюза могат да започнат паралелно с тези за напускането, или трябва първо да се уточнят най-важните въпроси, свързани с финансовите задължения на Лондон, статута на европейските граждани във Великобритания и границата със Северна Ирландия. Брюксел настоява за втория вариант, но обяви начало на "вътрешни преговори" за бъдещите връзки с Лондон, а другия месец европейските лидери трябва да вземат решение дали да ги започнат официално.
В четвъртък вечерта ирландският премиер Лео Варадкар предупреди, че Дъблин няма да приеме идеята за "твърда граница" със Северна Ирландия и призова въпросът да се реши в преговорите за напускането, за да не остане за следващата година. "Искаме всякакви предложения за физическа граница, твърда граница или каквато и да било препратка към миналото да отпаднат от преговорите преди началото на всякакви преговори за търговските отношения," каза той преди предстоящата среща с премиера Тереза Мей в кулоарите на международен форум в Швеция, цитиран от "Файненшъл таймс" и "Айриш таймс". Варадкар поиска и по-дълъг преходен период след Брекзит.
Междувременно Джонсън защити позицията на "Даунинг стрийт", като каза, че правителството не омаловажавало въпроса за ирландската граница и ще работи с Дъблин, за да може той да бъде разрешен. По думите му Лондон няма никакъв интерес от "твърда граница" между Северна Ирландия и Ирландия. "Разбирам защо" Дъблин настоява за четири до пет години преходен период за Брекзит, "но мисля, че е възможно (преходът) да се случи за много по-малко време... Сега трябва да побързаме (с търговските преговори) и може би не е нужно да чакаме дълго, за да дадем на бизнеса яснота за това как ще работи системата."
За Великобритания е важно да даде начало на бъдещите търговски преговори до края на годината, за да даде сигурност на бизнеса преди планираното напускане през март 2019 г.
Ирландия и Европейската комисия предложиха Северна Ирландия да остане част от единния европейски пазар и митническия съюз и така на практика да се създаде "специална икономическа зона" във Великобритания, но това предложение за момента не е прието от Лондон.