Да отпаднат предсрочно преди края на 2011 г. ограниченията за български работници в страни от Европейския съюз, където все още такива се налагат, поиска председателят на Народното събрание Цецка Цачева.
Тя обясни пред журналисти в парламента, че инициативата е съвместна с българските евродепутати и своеобразно продължение на техните действия, съобщи БТА.
На основание на Лисабонския договор Цачева е изпратила писмо до парламентарните председатели на 10-те държави, в които все още има строги рестрикции спрямо наемане на наши сънародници, с апел за тяхната отмяна.
По думите на Цачева подобна забрана не е в духа на европейските ценности, в духа на принципа за равнопоставеност за всички граждани в ЕС и е дискриминационна норма, предаде Агенция "Фокус".
Предстоят двустранни разговори, като в крайна сметка всяка държава сама взема решението, обясни тя.
15 държави-членки на Евросъюза вече приемат свободно българи, уточни Илияна Иванова - евродепутат от ГЕРБ. Тя отбеляза все пак, че в другите 10 страни пазарът е
частично отворен за наша наемна работна ръка, но най-вече за по-ниско квалифицираните професии. Държавите, в които все още има подобни ограничения за български граждани, са Австрия, Франция,
Белгия, Германия, Ирландия, Люксембург, Малта, Италия, Холандия и Великобритания.
Иванова обясни, че при подписването на предприсъединителните договори е записана клауза, според която страните-членки на ЕС могат да прилагат ограничителен режим за български граждани до трудовия си пазар. В момента тече вторият тригодишен период и ще изтече в края на 2011 г. като има възможност за удължаването му до края на 2013 г. Целта на инициативата е ограниченията да отпаднат преди 2011 г.
Според Цецка Цачева преразглеждането и предварителната отмяна на ограниченията за достъп ще бъде не само добре възприето от Българи, защото в момента е дискриминационна норма, но би било и адекватна мярка в условията на икономическа криза.
Илияна Иванова добави, че практиката до момента показва, че няма особено голям прилив на българи на чуждестранния пазар, който да води до увеличаване
на безработицата в съответната държава.