Искат етичен кодекс за хлебопроизводителите

11.12.2009 | 10:16
по статията работи:
Над 50% от фирмите в бранша за Северна България били в сивия сектор
Искат етичен кодекс за хлебопроизводителите

"Над 50% от хлебопроизводителите от Северна България са в сивия сектор, за Южна България процентът е в пъти по-висок". Това каза вчера Иво Бонев, председател на Регионалния съюз на хлебопроизводителите и сладкарите. Браншовата организация настоява за създаването на етичен кодекс или харта на производителите в бранша.

Кодексът ще забранява на пазара да се пуска хляб, оцветен със сладкарски бои, което засега е масова практика, а всички, които го спазват, ще получат холограмен знак.

По думите на Бонев проблемът с качеството тръгва още от зърнопроизводителите, през мелничарите, прекупвачите и чак тогава стига до хлебопроизводителите. Брашното, което се използва у нас, е фуражно и цените му са около 400 лв. за тон. За сравнение внасяното от Франция брашно е с цени от 1300 лв. за тон.

Според браншовика голяма част от фирмите ще излязат на светло, ако бъде намален ДДС върху хляба. В различните европейски страни данъкът варира от 6 до 12%, неминуемо било налогът да падне и у нас. Всеки процент надолу е от голямо значение за нас, защото 20% е огромна тежест, обясни още Бонев.

Кризата се отразила най-вече върху качеството на влаганите продукти. Стоките, които заливат пазара с ниски цени, не са здравословни за българина, категоричен е Бонев.

Фалитите започнали още от миналата година. През последните седмици 6 фурни са затворили във Велико Търново. Във Варна един от най-големите производители също е спрял работа и само препродава хляб. Цената на заводския хляб на едро пък е паднала до 35 стотинки.

Интересно е обаче, че едни фалират, други се появяват. Има фирми, които не фигурират в регистрите, затова е необходим контролен орган, обясни още той.

На последната кръгла маса, инициирана от браншовата организация, от Министерството на земеделието и храните обещали догодина създаването на Агенция за безопасност на храните, която ще събере всички контролни органи на едно място, пише в. "Черно море".

Бонев съобщи още, че има възможност през следващата година Варна да бъде домакин на международно търговско изложение с участници от над 60 страни. Форумът ще бъде съпътстван и с фестивал с песни и танци за хляба и сладкарските изделия.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...