Искат по-сурови санкции за нарушители на пътя

20.02.2012 | 12:52
по статията работи: Лили Бончева
Родители на пострадали и на загинали при катастрофи искат като умишлени престъпления да се третират употребата на алкохол, шофирането с превишена скорост и причиняването на катастрофа на пешеходна пътека
Искат по-сурови санкции за нарушители на пътя
Снимка: Булфото

За завишаване на наказанията при причиняване на пътни произшествия настояха на кръгла маса днес в парламента родители на пострадали и на загинали при катастрофи.

Те искат да бъдат въведени законодателни промени и като умишлени престъпления да се третират употребата на алкохол, шофирането с превишена скорост и причиняването на катастрофа на пешеходна пътека.

От Българската асоциация на пострадалите при катастрофи представиха исканията си за законодателни промени в писмо, адресирано до председателя на парламента Цецка Цачева, министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов и депутатите, работещи по темата за безопасността по пътя - Анастас Анастасов, Искра Фидосова, Явор Нотев и Иван Вълков.

В писмото се посочва, че средногодишно КАТ залавя около 26 000–29 000 водачи, употребили алкохол. От тях около 11 000-12 000 са с концентрация над 1,2 промила. Статистиката за пътно-транспортните произшествия (ПТП) след употреба на алкохол е както следва: през 2008 г. - 373 ПТП от пияни водачи с 45 загинали и 471 ранени; през 2009 г. – 242 ПТП от пияни водачи с 33 загинали и 331 ранени.

От асоциацията предлагат още при катастрофа и причиняване на смърт да не се допуска възможността за подписване на споразумение, което не е одобрено от близките на загиналото лице; криминализиране на отказа за даване на алкохолна проба; да се завишат санкциите за неспиране на пешеходна пътека – глобите да станат 200-300 лв. и при повторно нарушение да се отнема шофьорската книжка за един месец.

Сред другите предложения на Асоциацията са: законодателни промени на местно ниво за по-широко използване и поставяне на повдигнати пешеходни пътеки и легнали полицаи и спешни промени в закона на процедурите за връчване на наказателни постановления, изготвени и съставени по Закона за движение по пътищата.

Заместник-главният прокурор Валери Първанов и председателят на парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред Анастас Анастасов посочиха, че ще бъде предложено при причиняване на умишлено пътнотранспортно произшествие да не може да се сключва споразумение с прокуратурата.

Зам.-министърът на правосъдието Велина Тодорова се разплака, след като днес родители на загинали по пътищата деца отправиха исканията си и споделиха несправедливите съдебни решения, според тях, след смъртта на децата им.

"Трябва да осъзнаем, че има обществена функция, освен да прилагаме закона. Той трябва да се прилага така, че това нещо да не се случва, което казвате вие", каза през сълзи Тодорова. "Не да правим демонстрации, да правим митинги и т.н., за да служим на народа и на обществото. Това ще се опитам да направя. Това е среща на законодателната и изпълнителна власт и аз не мога да ви кажа защо го няма съдът", каза още Тодорова, след което излезе от залата.

"Законодателството трябва да бъде по-адекватно във връзка с пътните инциденти". Това каза вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов на кръглата маса. "През последните 20 години за първи път се прави подобен дебат с участието на пострадалите и с участието на институциите - парламента, Прокуратурата, Министерство на правосъдието", каза Цветанов.

"Ние сме длъжни да ограничим последствията за други семейства, защото никой не е застрахован на пътя. Благодаря на тези родители и на тези майки, които не спират да взимат участие в този дебат. Ще дам пример с Нели, чиято дъщеря Лора загина на една пешеходна пътека във Варна. Тя е получила известие, без нейното съгласие, че Прокуратурата, заедно с извършителя имат споразумение, с което извършителят е получил условна присъда", каза Цветанов. "Никой не може да даде смислено обяснение за подобно споразумение и защо не се търси страната на жертвите. Надявам се, че с днешния дебат ще отворим една тема за обществена дискусия", допълни министърът.

"Не може човек, който употребява алкохол или наркотици, да има условна присъда. Той трябва да бъде съден с пълната строгост на закона, както и човек, който няма книжка, или човек отнел човешки живот на пешеходна пътека", посочи още вътрешният министър.  

"По 1000 или малко над хиляда души годишно си отиват във войната по пътищата. През последните две години има известно намаление, но ние трябва да ограничим възможността това да се случва", допълни Цветанов. Той благодари на майките на загиналите, които присъстват на кръглата маса.

Използвана е информация на БТА и Агенция "Фокус"

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...