От Министерството на образованието, младежта и науката (МОМН) предвиждат целодневното обучение в училищата у нас да обхване всички ученици до седми клас. Това информира министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов по време на днешното си посещение във Варна. Там той присъства на представянето на представяне на възможностите за участие в конкурсите на програмата "Идеи" на Седма рамкова програма на Европейския съюз (ЕС).
В рамките на предстоящата учебна 2012/2013 г. този тип обучение ще обхване децата от трети клас. От следващата и учениците от четвърти клас ще посещават за цял ден училище. Целта е да стигнем до учениците до седми клас, обясни Игнатов.
Ресорният министър коментира, че по време на оптимизацията на училищната мрежа през 2008 г. над 10 хил. учители са загубили работата си. Тогава е бил периодът на най-сериозната криза в сектора. С въвеждането на целодневното обучение обаче се създава необходимост от ангажиране на учители и те отново намират място в системата, обясни Игнатов.
Междувременно в. „Стандарт“ съобщи, че училищата в страната са започнали кампания за набиране на петгодишни ученици. През новата учебна година децата, родени през 2007 г., трябва задължително да посещават детска градина или учебно заведение.
Училищата обаче не могат да запълнят определените места. Затова, паралелно с кампанията „от врата на врата“ за набиране на първокласници, учителите агитират и родителите на петгодишните малчугани да ги запишат в учебни заведения, пише изданието. Това би им донесло допълнителни приходи.
Повечето родители обаче предпочитат да запишат децата си в детска градина. Причината е, че все още не във всички училища ма целодневен прием и осигурени легла за следобеден сън на най-малките ученици.
В София тази тенденция не е толкова сериозно застъпена – тази есен 28 столични училища разкриват 33 групи за деца, родени през 2007 г. Капацитетът им е около 700 деца - до 22 в група. До момента в тях са записани 500 малчугани. В 20 от училищата се предлага целодневно обучение със следобеден сън. Разходите на родителите ще бъдат единствено за храната на децата, като следобедната закуска е безплатна. Заниманията по спорт, изкуство и езици извън задължителната програма ще се финансират от Столична община. В същото време в столичните детски градини броят на записаните петгодишни е 9 270. Незаети са около 150 места.