"Усвояването на европейските фондове в настоящия макроикономически контекст - добрите испански практики" - това е името на форум, който се проведе по-рано днес в София. Той беше организиран от Българско-испанския бизнес съвет към Българската търговско-промишлена палата (БТПП) и Испано-българската камара на търговията, индустрията и туризма.
Участници в събитието бяха експерти от Европейския парламент и Европейската народна партия, а българският опит в областта бе представен от министъра по управление на средствата от ЕС и министъра на регионалното развитие и благоустройството, съобщиха от БТПП.
Председателят на Българо-испанският бизнес съвет Димитър Пампулов откри и модерира дискусията в рамките на семинара. Почетният председател на Испано-българската камара и търговски съветник в българското посолство в Мадрид Майя Станилова се обърна към участниците и сподели, че испанският опит с европейските фондове е много добър пример за успешна практика.
Министър Дончев сподели, че в момента на международно ниво се извършва интензивна промяна, която е насочена към децентрализация. Това ще ангажира работния процес и отношения не само на ниво държавна администрация и министерства, но и на други места. Направено бе уточнение, че в началото на първия програмен период на използване на еврофондовете България не е имала достатъчна подготовка и поради това постигнатите резултати са останали незадоволителни. Поради тази причина се променя част от нормативната база, както и се определят конкретни срокове, разпределят се ангажименти и задължения и се търси адекватна координация между всички участници в процеса.
В средата на първия програмен период са договорени 57% от средствата за страната, като са разплатени 16% и са възстановени близо 10% от направените плащания на изпълнителите на различните проекти.
Съветникът по европейските въпроси на президента на Испанската народна партия (ИНП) и лектор в рамките на семинара Херардо Галиоте посочи очакваните промени в условията за следващия програмен период след 2014 година. Като цяло се намаляват средствата за екология, но се увеличават тези за проучване и развойна дейност.
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова представи ролята на Оперативна програма "Регионално развитие" в макро мащаб за нашата страна. В периода 2007 - 2013 година програмата е с бюджет 1,6 млрд евро. Тя включва букет от дейности за 6-те региона на страната (инфраструктура, пътища, здравеопазване, туризъм, социална инфраструктура, култура и други).
Работи се по повече от 40 схеми за безвъзмездна помощ. Бенефициентите са 264-те общини в страната, агенции и министерства. Тя отдели внимание и на водната реформа в страната, според която общините ще управляват водите на своя територия, ще бъдат изградени пречиствателни станции на регионално ниво. Също така ще се формират водни асоциации, съгласно закона за водите, а 2012 година ще е от изключителна важност за програмата.
Съветникът в ЕП по финансови въпроси и бивш заместник-министър на околната среда на Испания Паскуал Фернандес представи перспективите за близкото бъдеще на фондовете на Европейския съюз в основни бюджетни и финансови аспекти. Той сподели, че според Европейската комисия приложението на кохезионната политика не е успешно в много страни.
Успешната политика на Испания относно усвоените евросредства е резултат от избора на големи и важни проекти, чието управление е по-лесно. Централизираната политика, както и незабавните корекции и смени в проблемните звена също допринасят за правилната функционалност.