След като Конституционният съд на Италия отхвърли предложение на най-големия синдикат в страната за провеждане на референдум срещу реформа на трудовия пазар, която улеснява уволнението на работници, профсъюзът обеща да продължи борбата за правата на наемните работници. Обмисля се сезиране на Съда на ЕС по тази тема.
Най-големият синдикат на наемните работници в Италия ще продължи действията си по възстановяване на права на работници и служители, след като Конституционният съд отхвърли предложението му за провеждане на референдум по аспект от реформата на пазара на труда, а именно улесняване на уволненията на работници. Решението на магистратите е глътка въздух за правителството на Паоло Джентилони, който продължава политиките в сферата на заетостта на предшественика си Матео Ренци. Реформата на пазара на труда отмени правото на работниците да бъдат наемани отново на работа, ако бъдат уволнени от големи фирми от частния сектор. Бизнесът приветства отмяната на това право, но синдикатите се опълчиха. Профсъюзът CIGL отправи питане до Конституционния съд за организиране на референдум за връщането на това правило и разширяване на действието му към по-малките фирми.
"Убедени сме, че свободата на работниците произтича от тяхната сигурност за работното място. Ще продължим нашите усилия за възстановяване на права на нашите работници и служители. След като Конституционният съд отхвърли нашето предложение за референдум по трудовата реформа, обмисляме редица стъпки, включително подаване на жалба до Европейския съд по този казус", посочва Сузана Камусо – председател на синдиката на наемните работници CIGL.
Магистратите обаче одобриха две други предложения на синдиката за референдуми – за употребата на ваучери за плащане на работниците, които нямат трудов договор, и за задълженията на работодателите към работниците, разписани в колективните трудови договори по браншове.
Италия има едно от най-ниските съотношения на заети хора в еврозоната, като милиони граждани са обезсърчени да си търсят работа. Почти 40% от младите хора на възраст между 15 и 24 години са безработни. Засега мерките, включени в Закона за работните места, приет от кабинета на Ренци, не дават особен резултат, като безработицата през ноември 2016 г стигна най-високото си ниво от юни 2015-та.