Работна среща между специалисти от Търговско-промишлена палата - Стара Загора, Областна администрация - Стара Загора и представители на италианската провинция Терни събра представители на фирми и експерти в областта на възобновяемите енергийни източници, съобщи Икономически портал на регион Стара Загора . Срещата е организирана като част от дейностите по проект Европейско сътрудничество за европейски просперитет, който спечели Палатата в Стара Загора. Той се изпълнява в партньорство с двете администранивни области - Стара Загора и Терни. Проектът е насочен към създаване на възможност за обмен на добри практики и към развитие на възобновяемите енергийни източници в Старозагорския регион.
В рамките на проекта ще бъде направен анализ във всяка община в Старозагорска област, чрез който ще се установи с какъв енергиен потенциал на ВЕИ разполага. След това ще бъде избрана общината с най-добри показатели в това отношение. Там ще бъде реализиран конкретен проект. Това ще доведе до привличане на инвеститори и до намаляване на вредните емисии от газове, които се отделят в атмосферата вследствие на производството на електроенергия или от други производства. Проектът е финансиран по програма Регионално развитие на ЕС. Партньори са Областна администрация - Стара Загора и администрацията на италианската провинция Терни.
Срещата беше открита от областния управител на Мария Нейкова. Председателят на Търговско-промишлена палата - Стара Загора Олег Стоилов представи целите, задачите и очакваните резултати от проекта.
"С помощта на нашите партньори и с опита, който те имат в Италия, ще създадем база данни за енергийния потенциал на всяка една община в региона на Стара Загора. Това ще даде възможност за привличане на сериозни инвеститори", каза Стоилов.
От италианска страна в срещата участваха Джовани Вакари, директор на дирекция „Политика и опазване на околната среда и устойчива мобилност” в администрацията на провинция Терни. Той представи италианския опит при използването на възобновяеми енергийни източници в бита и в промишлеността. Вакари се спря още на конкретните ползи от реализирането на проекта Европейско сътрудничество за европейски просперитет.
"Италия и България не са толкова богати държави, но трябва да следват този път и да увеличават дела на енергията, произведена от алтернативни ицточници, още повече, че имат потенциал", подчерта Джовани Вакари. Според него:
"Двете държави имат възможности да използват силата на вятъра, биомасата, слънчевия потенциал. Разбира се, всичко това не става изведнъж. Първо се прави много прецизен анализ - дали е подходящо мястото, на което ще се инсталират съоръженията, дали отговаря на изискванията. С тази информация задължително трябва да разполага бъдещият инвеститор, за да е убеден, че вложените средства гарантирано ще бъдат възвърнати бързо. Разработваният проект ще даде именно тези отговори - кой възобновяем източник на енергия е с най-голям потенциал и къде трябва да се изградят съоръжения в региона.
Арх. Паола Амато, експерт “Европейско и международно сътрудничество” запозна присъстващите с особеностите на регион Умбрия и провинция Терни.
Марко Крости, експерт, говори за националното и регионално законодателство, свързано с възобновяемите енергийни източници, моделите за оценка на енергийния им потенциал, както и инструментите за представяне на тяхното използване.
Инж. Роберто Челин представи потенциала на изградените в провинция Терни водноелектрически централи и по-нататъшното им използване. Гостите разказаха за реализирани проекти на провинция Терни в областта на ВЕИ.
Извън битовите протребители по програмата 1000 покрива със слънчеви панели, в италианския град има 15 малки водноелектрически централи с 500 мегавата мощност и 4 фотоволтаични парка с мощност 3 мегавата. В Терни има и две съоръжения, в които се изгарят битовите отпадъци, в резултат на което се добива 40 мегаватчаса електроенергия. В Италия има много условия, за да се постави ветрогенератор, например, защото природозащитните асоциации имат категорични изисквания. В историческите центровесъщо е абсурдно да бъдат изградени съоръжения за използване на алтернативни енергийни източници, обясниха експертите.
Наред с високите изисквания обаче, държавата предлага редица инструменти, с които мотивира домакинствата да закупят фотоволтаични панели и да ги поставят на покривите. Държавата финансово подпомага този процес и изкупува излишната енергия на преференциални цени.
Сред участниците в работната среща бяха представители на различни фирми в сферата на алтернативните енергийни източници и експерти. Александър Пенчев, управител на "И Ес Ди – България”, сподели опита на страната ни в използването на модели за оценка на енергийния потенциал на възобновяемите източници и даде примери за разработени общински програми.
В работната среща участва Доменико Палмиери - консултант по структурните фондове на ЕС и експерт към Италианската камара в България по въпроси, свързани с възобновяемите енергийни източници. Доменико Палмиери се включи в проектната среща като пратеник на 2 италиански и 1 азиатска компании, които имат инвестиционни интереси към Стара Загора.
"Чуждестранните инвеститори са мотивирани от възможностите в областта на алтернативните енергийни източници, които има България, особено района на Стара Загора в сектора на фотоволтаиците. Тези три компании много внимателно наблюдават пазара и икономиката на страната ви. Трябва обаче, да се отбележи, че в законодателството ви има неща, които трябва да бъдат подобрени. Потенциалните инвеститори, за които говоря са готови бързо и решително да вложат средства. За тях проектът, който Търговско-промишлена палата - Стара Загора осъществява в сферата на възобновяемите енергийни източници, представлява голям интерес, каза Доменико Палмиери и уточни, че инвестиционните намерения на чуждестранните компании се изразяват в няколко милиона евро в сферата на фотоволтаичните инсталации. Крайната цел на проекта е да се изградят мощности от 5 мегавата. За всичко това, обаче са необходими конкретни условия.