Роберто Сперанца, министърът на здравеопазването на Италия, заяви, че проверява има ли правомощия да заповядва принудително вкарване в болница на заразените с новия коронавирус, които се нуждаят от лечение, но отказват да се подложат на него.
Една от причините за подобна мярка е появатана нови огнища в северния район Венето, предизвикани от 64-годишен мъж от Виченца с COVID-19. Той развил симптоми ден след като се завърнал от делово пътуване до Сърбия и първоначално отказал да се лекува в болница. Сега мъжът е в сериозно, но стабилно състояние в болница, а след като е бил на погребение и рожден ден с над 100 гости, петима са с позитивни тестове и 89 са поставени под карантина.
Сперанца предупреди, че който нарушава изолацията, е застрашен от затвор и че 14-дневната карантина важи да пристигащите от страни извън шенгенската зона.
Съгласно италианските закони всеки, който поради небрежност създава епидемичен риск, може да бъде осъден на лишаване от свобода до 12 години. Който го прави предумишлено, може да получи доживотна присъда затвор.
Лука Зая, лидер на Венето, призова за принудително хоспитализиране и въведе 1000 евро глоба за нарушителите на карантината. По думите му до края на юли от болниците трябва да съобщават на прокуратурата за всеки, който е с положителен тест за коронавируса, но е отказал да влезе за лечение.
Принудителното лечение (Trattamento Sanitario Obbligatorio) се прилага в Италия обикновено само при случаите на психически заболявания, но може да бъде използвано и при заразни болести. Така вече е постъпено с възрастна жена в Монца в Ломбардия.
Случаите в Италия драстично намаляха до 208 нови заразени и 8 починали в понеделник. Но от средата на юни се появиха 19 огнища.