Йотингер остро критикува страните, които не искат да увеличат вноските си в бюджета на ЕС

20.09.2018 | 11:55
по статията работи: econ.bg
Преговорите за новата Многогодишна финансова рамка скоро ще започнат, а процесът трябва да завърши с решение за финансите на съюза за 2021 - 2027 г.
Йотингер остро критикува страните, които не искат да увеличат вноските си в бюджета на ЕС
Снимка: БГНЕС

Еврокомисарят за бюджета Гюнтер Йотингер не се поколеба да отправи критики към страните, които не искат да увеличат вноските си в следващия седемгодишен бюджет на ЕС, предаде EurActiv.

Преговорите за новата Многогодишна финансова рамка скоро ще започнат, а процесът трябва да завърши с решение за финансите на съюза за 2021 - 2027 г. Няколко държави не искат да допринесат за компенсирането на дупката в бюджета, която ще се образува, след като Великобритания напусне ЕС следващата година.

"Не правя тези съкращения, защото искам или защото не харесвам тези програми, а защото някои държави членки не желаят да увеличат националните си вноски", заяви Йотингер по време на заседание на Европейския икономически и социален комитет.

Изказването му бе в отговор на критики, че проектобюджетът на комисията е лишен от амбиция. Германският еврокомисар отговори, че трябва да представи реалистично предложение, за да получи одобрението на всички 27 държави, и подчерта, че сегашният проект е само "началната точка" за преговорите.

По думите на Йотингер дупката в бюджета след Брекзит ще се равнява на 10-12 милиарда евро годишно. И тъй като има нови дългосрочни приоритети, свързани със сигурността, отбраната и миграцията, трябва да се направят съкращения, по-конкретно в Общата селскостопанска политика (с 5%) и Кохезионната политика (със 7%), обясни той.

Австрия, Холандия, Швеция и Дания не крият съпротивата си срещу запазването на сегашния размер на бюджета след Брекзит. Според премиерите на Дания и Холандия "по-малък ЕС означава по-малък бюджет". Австрийският канцлер Себастиан Курц каза, че предложението на Еврокомисията "не е приемливо" и за Виена.

Йотингер и представителите на комитета се съгласиха, че постигането на компромис за следващия седемгодишен бюджет преди изборите за Европейски парламент през май догодина ще изпрати важен сигнал за гражданите на ЕС.

Членовете на комитета припомниха, че увеличаването на "собствените ресурси" може да бъде алтернатива на съкращенията. Йотингер се съгласи, но отново обвини държавите членки, че блокират тези предложения, давайки за пример данъка за големите технологични компании, предложен от Еврокомисията, но срещнал критики от страна на Ирландия, северните държави и Германия.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...