По-широко представителство на аптеките и пациентите при договарянето на условията, обемите и цените при предоставянето на здравни дейности искат от Комисията за защита на конкурентицията (КЗК). Това се казва в становище на антимонополния орган.
От комисията съобщават, че са се самосезирали по случая, а проведено проучване е установило, че въпреки конкретните държавнически правомощия, с които са натоварени БЛС (Български лекарски съюз), БЗС (Български зъболекарски съюз) и БФС (Български фармацевтичен съюз), тези съсловни организации не биха могли да бъдат определени като компетентни държавни органи при изготвянето и приемането на Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) и свързаните с него нормативни актове.
КЗК счита, че е особено важно в ЗЗО да се създаде ясна правна уредба, която точно да регламентира механизма на вземане на решенията от страна на компетентните държавни органи в системата на задължителното здравно осигуряване. В становището на антимонополния орган се казва още, че е необходимо по недвусмислен начин да уреди ролята на съсловните организации в бранша, като се гарантира, че в процеса на договарянето с НЗОК ще е осигурено надлежно представителство на всички стопански субекти, които са засегнати от административните актове.
Ясната правна уредба в разглеждания сектор е основна предпоставка за разгръщане на ефективна конкуренция на съответния пазар и повишаване на благосъстоянието на потребителите и обществото като цяло.