3 месеца след като започна разследване срещу четири от водещите петролни компании у нас по подозрение за картелно определяне на цените на горивата, КЗК не установи "съгласувани" договорки между основните играчи на пазара. Това не означава, че такива няма, просто органът не е в състояние да ги докаже. Това става ясно от секторния анализ за пазара на горива у нас, който първоначално бе засекретен, а след това публикуван почти при пълна секретност.
Всъщност самият подход на комисията при разследването предопредели този резултат, обяснява в днешния си брой вестник "Сега". В други случаи сме били свидетели как проверките на комисарите започват с блокиране на офиси, изземване на компютри и документация, така че ако има писмени следи за съгласуване на цените, те да бъдат открити. Този път антимонополистите първо обявиха, че започват проверката, след което по официална информация направиха анализ. Самите комисари признават в документа, че в тях са останали основателни съмнения за картелиране, но дори и да има негласни споразумения, те едва ли ще бъде лесно да се докажат.
Комисията започна производство за доказване на договорка между "Лукойл България", "Ромпетрол", "Нафтекс Петрол" и OMV. Според Закона за защита на конкуренцията глобата за подобно нарушение достига до 10% от оборота на провинилата се фирма.
В доклада се посочва, че пазарният дял на четирите дружества е над 60% и това би могло да доведе до съобразяване на компаниите една с друга. Експертите обаче веднага се застраховат, че това не означава непременно нарушение. За установяването на договорка пък се оказва, че са нужни доказателства за контакти между участниците на пазара. С други думи - олигополното ценообразуване, в резултат от негласно координиране, не може да се счита за нарушение, а за "интелигентно приспособяване към конкурента".
Пазарният анализ разглежда дела на отделните фирми, които се занимават с петролен бизнес у нас. Той отбелязва спад в дела на "Лукойл България" през 2010 г. и уточнява, че другата проверка - за злоупотреба с господстващо положение на компанията, е образувана заради евентуални клаузи в договорите за продажба на едро. Като основен доставчик на преките си конкуренти дружеството би могло да наложи схеми на отстъпки, които да доведат до нарушаване на ефективната конкуренция, посочва анализът. Дали е така или не надали ще стане ясно скоро, макар КЗК да работи по случая вече втори месец.