В България няма зърнена криза. Това заяви министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов. Той коментира обвиненията на БСП, че в страната има дефицит на пшеница и поради това се вдига цената на хляба, предаде Агенция "Фокус". От "червената партия" вчера поискаха изслушване на Найденов в Народното събрание по темата. Министърът обясни, че опозицията търсела теми да се упражнява извън скандала със СРС-тата.
Заради обявяването на цени на хляба от браншовите организации Комисията за защита на конкуренцията вече се е самосезирала заради съмнения за картел. По думите на Найденов няма практика в европейски и световен мащаб организациите да коментират цените на стоките. Той посочи, че не може да коментира какви са реалните цени на хляба.
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) вече осъди производителите на олио, няма да се учудя, ако осъдят утре и някой от хлебарите. Просто - нямат право да говорят публично за цени. Има една поговорка: волът колкото рие, калта пада на гърба му, коментира министърът. Той добави, че най-потърпевши от цялата работа ще са малките населени места, тъй като в градове като София няма да има кой да купува хляб на цена от 1.4 лв. за кг. (Каквато цена поискаха в началото на седмица от раншовата камара на индустриалните хлебопроизводители и сладкари в България - бел.ред.).
България произвежда под 1% от общия световен добив на зърно. Няма как страната ни да налага определени цени на пшеницата, защото не е фактор в света. От България са изнесени 1,5 млн. тона пшеница, в момента в страната има още толкова, което е достатъчно, за да осигури зърнения баланс на страната, коментира още земеделският министър.
Съществуването на зърнена криза отхвърли категорично тази сутрин и зам.-министърът на земеделието и храните Светлана Боянова. Тя взе участие в дискусия в предаването на БНТ „Денят започва". Според представените данни 420 хиляди тона пшеница остават в излишък, след като се направи зърненият баланс
Според Боянова притеснително е, че цената на зърното се покачва, но държавата не може да реагира особено, "тъй като живеем в пазарна икономика, а покачването на цените е световна тенденция". Тя добави, че е необходимо да се определят стандарти за хляба, информира Агенция КРОСС.
Имаме добро зърнопроизводство. Това посочи Ангел Вукодинов, член на УС на Националната асоциация на зърнопроизводителите. Той подчерта, че цикълът на земеделският производител трае 15 месеца, а през цялото време са необходими средства.
Секторът се стабилизира и се повишава качеството. Вече две години се борим за възвръщането на нотификацията на безакцизно гориво, както е в почти всички страни в Европейски съюз, посочи Вукодинов. Той призова хлебарите да дават повече пари за по-високото качество.
По думите му правителството трябва да положи повече усилия по отношение на грижата за зърнопроизводителите.