КНСБ: 60% от хората изпитват проблеми с доходите си

18.04.2011 | 16:25
по статията работи:
Среден чист доход от 514 лв. би накарал българите да не се чувстват бедни
КНСБ: 60% от хората изпитват проблеми с доходите си

Кодова дума за SMS-играта на Econ.bg (за периода 18-20 април 2011 г.): DESET

Повече за играта ще научите ТУК. Участвайте, за да  спечелите големите награди, които раздаваме по случай 10-ия рожден ден на Econ.bg!

Среден чист доход от 514 лева би осигурил на българите чувството, че не са бедни. Това сочат данни от изследване на КНСБ за  трудовия климат, представени от президента на синдиката Пламен Димитров и от директора на Института за социални и синдикални изследвания /ИСС/ към КНСБ Любен Томев.

Националното представитено изследване на трудовия климат е първото от предвидените четири до 2013 година. Индексът е измерител на материални и нематериални индикатори за удовлетвореност , като е от 0 до 100. Направени са интервюта в домакинствата в страната на наети и самонаети на 15 и повече навършени години. Основната извадка е от 3300 души, като тя е подсилена с допълнителна от още 500 самонаети. Проучването е за периода ноември -декември 2010 г., информира БТА.

Едва 2,5 на сто от анкетираните смятат, че сегашната официална линия на бедност от 211 лева е реална. Според 96,6 на сто тя трябва да е значително по-висока.

Кризата разширява базата на бедността, като проблемът се е задълбочил през 2010 г., сочи извод на изследването. 60 на сто от участващите в проучването изпитват затруднения с доходите, които получават, като за 26 на сто от тях затрудненията са сериозни. На абсолютното дъно на бедността са 9,5 на сто от респондентите, докато през 2009 г. като такива се оценяват 8,7%. Само 1 на сто от българските работници казват, че живеят добре.

Справедливото заплащане е най-важната ценност на работата според заетите - оценено е с 4,8 по петобалната система, а степента на неговото осъществяване е едва 2,8.

Служителите в държавната администрация и учителите се чувстват най-удовлетворени от трудовия климат на работното място, а най-малко доволни са работещите в добивната промишленост. Това стана ясно още представеният днес индекс. Общият измерен индекс е 50.9, което показва, че работещият българин е по-скоро неудовлетворен от условията на труд, обясниха от ръководството на конфедерацията.

Най-неблагоприятният трудов климат според мненията на анкетираните е в българските частни фирми, а с най-високо удовлетворение са държавните служители и работещите в образованието и културата. Ясно е и разделението между белите и сините якички в стопанския сектор, като работещите на по-високи постове са много по-доволни от условията на труд, обясни Любен Томев. Налице е и нагласа за по-честа смяна на работата, допълни Томев. По думите му най-честите причини за желанието за по-дборо заплащане и по-сигурна работа, информира Dariknews.bg.

Над 80 на сто от наетите в България нямат осигурени от фирмата възможности за обучение и квалификация, а 70 на сто от работниците не са чували за социални придобивки и бонуси. Това стана ясно още днес.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 19.04   65 г. – разкрит е "Пизоновия заговор" срещу император Нерон. 548 г. – Тържествено е осветена базиликата Сан Витале в Равена от 27-ия епископ на...