Едва 10% от българите имат влог в банките, останалите нямат заделени пари. Това заяви лидерът на КНСБ Пламен Димитров пред Нова телевизия.
Той посочи, че за последните четири години има ръст на минималните доходи и на средната работна заплата, но това е незабележимо заради ниската база, от която се тръгва. Според него в региона сме по-зле дори от Румъния, където доходите са по-високи, отколкото у нас.
"През последните 4 години средната реална работна заплата, изчистена от инфлация и дефлация, е нараснала с над 27%. Това, че минималната заплата се увеличава, не значи, че българите стават по-богати“, посочи Димитров, след като статистика на Евростат разкри, че минималната работна заплата в България е девет пъти по-ниска от тази в Люксембург.
Според данните на Евростат една трета от работещите у нас са работещи бедни.
Средният българин може да си купи 3,5 пъти по-малко неща в сравнение със средния жител на Люксембург, но това не важи за огромната маса бедни у нас, посочи Димитров.
„Дори гърците, които преживяха криза, понижаване на доходите и намаляване на заплати и пенсии, могат да си купят 2 пъти повече неща от нас”, смята синдикалистът.
Според него имало големи разлики в заплащането на труда у нас в различните сектори, която достига до 4-5 пъти. Най-високо платените взимат около 2500 лева, най-ниските доходи са 450 лева.