„Неравенствата в доходите на българите се задълбочават. Най-съществените фактори, които допринесоха за нарастването на тези неравенства, са - промяната на данъчната система през 2008 г., липсата на необлагаем минимум. Слабата преразпределителна роля на държавата в икономиката като дял от БВП - това в светлината на обсъждането на бюджетите е важна тема. Високият дял на сивата икономика, на недекларираната заетост. Всичко това, взето заедно, води до разликата в доходите между бедни и богати. Доходът на 1% най-богати българи е 55 пъти по-висок от дохода на половината на българите“.
Това коментира пред БНР Любослав Костов, директор на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ.
По думите му мерки, които трябва да се предприемат, са разширяване на обхвата на системата на колективно договаряне, въвеждане на необлагаем минимум, минималната работна заплата да бъде обвързана със заплата за издръжка, която проследява издръжката на живота.
„Трябва да се проведе широк дебат за данъчната система. В България липсва политика за преодоляване на неравенството между хората“, заяви той.
Костов подчерта, че между първо и второ четене на държавния бюджет за тази година трябва да се види политика по доходите.
„Разпределението на финансовото богатство в България - на доходите и на капиталите, е изключително неравномерно. Бюджетът няма и политика за борба с неравенствата“, посочи още експертът.