Никой в България не може да каже колко са неизплатените заплати. Това каза вицепрезидентът на КНСБ Чавдар Христов в интервю за предаването „Преди всички“ на БНР по повод на днешната среща с омбудсмана на България Мая Манолова, на която ще бъде дискутиран проблемът с неизплатените заплати.
По думите му, сегашният закон позволява работниците да работят с месеци и да получават само 60% от трудовото си възнаграждение: Продължава всяка година. Инспекцията по труда да констатира, че има неизплатени възнаграждения от порядъка на от 30 до 70 млн. лв., като при това Инспекцията прави проверки само на отделни предприятия.
Ние ще оповестим най-вероятно нови идеи, чрез които ще искаме Народното събрание да се произнесе по този въпрос, каза той и обясни: Съществуват две възможности. Едната е да искаме от НС да отмени този текст по категоричен начин, а другата е да се съобразим със съществуващата обективна ситуация, при която в практиката има случаи, при които не може работодателят да плати дължимото поради причини от най-различен характер, които не зависят от него. Това обстоятелство ни кара да мислим, че е допустимо да се въведе като принцип, че работодателят дължи всичко съобразно изработеното, така както е записано в Конституцията и да се допусне изключение по обективни причини да изплаща до 60%, но не за повече от един месец.
Според него, бизнесът основателно се притеснява, че оскъпяването на тока ще го затрудни и това ще се отрази върху бита: Всяко едно поскъпване на тока ще доведе до поскъпване на крайния продукт на бизнеса, а крайният продукт е за гражданите. За протести трудно можем да говорим. Тази седмица ще бъдат готови позициите ни. Заедно с КТ „Подкрепа“ обсъждахме проблема. Ние приемаме, че проблем има, но се отнасяме по-спокойно на последиците от този проблем, добавя той пред Националното радио.